Nowe oblicze IPN. Czas na oddział

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Hanka Sowińska

Nowe oblicze IPN. Czas na oddział

Hanka Sowińska

Kto w Delegaturze IPN będzie się zajmował miejscami pamięci i cmentarzami? Kiedy w regionie rozpoczną się poszukiwania grobów żołnierzy wyklętych?

To tylko dwa - z wielu pytań - które zadajemy w związku z uchwaloną pod koniec kwietnia nową ustawą o IPN.

Część przepisów już obowiązuje, niektóre - jak te dotyczące przejęcia przez instytut części zadań zlikwidowanej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - wchodzą w życie 1 sierpnia.

W cieniu NATO-wskiego szczytu i Brexitu Wielkiej Brytanii na dalszym planie pozostało to, co wokół reformowanego IPN się dzieje. A dzieje się dużo, wszak po ustawowych zmianach staje się on placówką dysponującą nie tylko ogromnymi możliwości w sferze polityki historycznej, ale także w kilku innych dziedzinach.

Obecny szef IPN dr Łukasz Kamiński pełni już tylko obowiązki prezesa. Jego kadencja wygasła z chwilą wejścia w życie znowelizowanej ustawy. Niebawem poznamy nazwisko nowego prezesa.

Przypomnijmy. Nie ma już Rady IPN, zastąpiło ją Kolegium IPN, wybierane według nowych zasad (kandydatów wskazują Sejm, Senat i prezydent). W jego składzie znalazło się dziewięć osób, w tym dwaj historycy reprezentujący Kujawsko-Pomorskie (byli wskazani przez Senat). To prof. Tadeusz Wolsza, który m.in. wykłada na UKW, oraz prof. Wojciech Polak z UMK.

Zdaniem niektórych komentatorów, skład kolegium gwarantuje, że ciało to będzie realizować politykę PiS. Nie ma w nim bowiem osób, które reprezentowałyby „poglądy neutralne” czy opozycję.

Kolegium ma już szefa - na jego czele stanął wybrany 28 czerwca prof. Jan Draus.

Z mocy ustawy Kolegium IPN, w 10 dni od ukonstytuowania powinno się ogłosić konkurs na prezesa IPN. Na tę funkcję nie mogą kandydować członkowie kolegium. Powoływać i odwoływać prezesa będzie Sejm (za zgodą Senatu).

Instytut mocno się rozrósł. Dotychczasowe piony - śledczy, archiwalny, edukacyjny i lustracyjny - zostały uzupełnione o Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Poza tym dokonano podziału dotychczasowego Biura Edukacji Publicznej na Biuro Edukacji Narodowej i Biuro Badań Historycznych.

Czy nowa struktura ma już odbicie w placówkach terenowych, takich jak np. bydgoska Delegatura IPN?

- Mamy nowy statut, jednak nie przewiduje on nowych stanowisk do pionu poszukiwań i pionu upamiętniania - informuje naczelnik Edyta Cisewska. I dodaje: - Czekamy na decyzje nowego prezesa. Zmiany wchodzą w życie w trakcie roku budżetowego, stąd będą problemy z tworzeniem nowych stanowisk.

Jesienią 2015 r. prof. Krzysztof Szwagrzyk, szef zespołu, który od 2012 r. prowadził poszukiwania szczątków ofiar komunistycznego terroru na warszawskiej Łączce, mówił w rozmowie z „Pomorską”, że w Bydgoszczy, na cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej, prace poszukiwawcze rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Według ustaleń dr Alicji Paczoskiej-Hauke, historyka z Delegatury IPN, ta nekropolia kryje na pewno szczątki prawie 50 członków podziemia niepodległościowego (tyle miejsc pochówków zostało odnalezionych). Dr Paczoska jest pewną kandydatką do pracy w nowym biurze poszukiwań, o ile taka komórka zostanie w bydgoskim IPN utworzona.

Po przejęciu przez IPN części zadań ROPWiM w oddziałach mają być powołane nowe rady (teraz takie ciała funkcjonują przy wojewodach i prezydentach miast). O tym, by coś się „urodziło” w Bydgoszczy, na razie nie wiadomo. Sytuacja byłaby jasna, gdybyśmy mieli oddział. Jego powołanie blokuje zapis w ustawie o sądach apelacyjnych. Dlaczego tego nie zmieniono?

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.