Nowa kwota wolna od podatku. Ile da, ile zabierze?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss
Jacek Klein

Nowa kwota wolna od podatku. Ile da, ile zabierze?

Jacek Klein

Parlament w ekspresowym tempie zdecydował o nowej, wyższej kwocie wolnej od podatku. Prezydent ekspresowo podpisał zmiany w ustawie. Od przyszłego roku, jeśli osiągniemy dochód do wysokości 6600 zł, podatku dochodowego nie zapłacimy.

Nowa, wyższa kwota wolna nie dotyczy jednak wszystkich podatników, tylko tych najmniej zarabiających. Osoby zarabiające 6600 zł rocznie lub mniej nie zapłacą podatku dochodowego. Dla podatników zarabiających więcej niż 6600 zł, a mniej niż 11 000 zł rocznie, kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do obecnego poziomu 3091 zł. Podatnicy, którzy osiągają dochód pomiędzy 11 000 zł a 85 528 zł rocznie, będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 zł.

Powyżej dochodu 85 528 zł rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 000 zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Na zmianach nie skorzysta 20 mln podatników znajdujących się w środkowym przedziale dochodów. Wyższe podatki zapłaci ok. 700 tys. najwięcej zarabiających. Rząd szacuje, że niższe podatki zapłaci około 3,5 mln podatników.

Już po zapowiedziach ministra finansów, że kwota wolna od podatku może wynosić 6600 zł, ale tylko dla osób najbiedniejszych, o dochodach na poziomie minimum socjalnego, pojawiły się głosy krytyczne.

- Trybunał Konstytucyjny uznał, a przedsiębiorcy podzielają jego opinię, że dochody poniżej minimum egzystencji nie powinny być opodatkowane i kwota wolna powinna być podwyższona. Podwyższając kwotę wolną do 6600 zł, ale jedynie osobom zarabiającym mniej niż 550 zł miesięcznie, rząd wykona orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tylko częściowo. Naszym zdaniem, kwota wolna w wysokości minimum egzystencji powinna przysługiwać wszystkim podatnikom - ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Co nowa kwota oznacza w praktyce, jak zmieni się wysokość podatku?

Resort finansów podaje przykłady. Osoba, która w 2017 r. przepracuje przykładowo 4 miesiące i otrzyma wynagrodzenie 2 tys. zł, nie zapłaci podatku dochodowego za 2017 r. Dzięki nowym rozwiązaniom nie będzie płacić podatku w wysokości 71 zł (po odliczeniu składki zdrowotnej). Osoba, która otrzymuje rentę socjalną w kwocie 840 zł, zapłaci podatek dochodowy za 2017 r. w wysokości 345 zł, podczas gdy w 2016 r. to 477 zł. Przy dochodzie do opodatkowania w wysokości 10 080 zł podatek będzie niższy o 132 zł.

Dużo zyskają także osoby pracujące na umowie o dzieło. Przykładowo osoba, która otrzymuje wypłatę z tytułu takiej umowy, nieobjętej prawem autorskim, w kwocie 10 tys. zł i jest to dla niej jedyne źródło przychodów, zapłaci niższy podatek dochodowy za 2017 r. aż o blisko połowę. W 2016 r. jej podatek to 884 zł, w 2017 r. to 453 zł, czyli w jej kieszeni zostanie 431 zł. Jej dochód do opodatkowania to 8 tys. zł (20 proc. koszty uzyskania przychodów).

jacek.klein@polskapress.pl

Jacek Klein

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.