Nowa historia w podręcznikach, czyli dziwny jest ten świat

Czytaj dalej
Marek Kęskrawiec

Nowa historia w podręcznikach, czyli dziwny jest ten świat

Marek Kęskrawiec

Muszę się do czegoś Państwu przyznać. Moja wiedza w kwestii zasad, na jakich funkcjonuje polski rząd jest poniżej poziomu pierwszej klasy liceum.

Oto właśnie z podręcznika dla 16-latków dowiedziałem się, że istnieją ministrowie działowi (zdrowia, finansów) w przeciwieństwie do ministrów bez teki. 30 lat uprawiam ten zawód i o ministrach działowych nie słyszałem, wstyd. Ten sam podręcznik wiedzy o społeczeństwie dla pierwszaka zawiera również pełną procedurę powoływania rządu w Polsce, oczywiście napisaną bardzo „przystępnym” językiem. Czy może mi ktoś wyjaśnić, po jaką cholerę tak męczyć młodzież?

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchałem planów ministra Przemysława Czarnka, który pragnie zmiany w programie nauczania historii. Ma być więcej współczesności, a mniej starożytności. Z pozoru tylko przyklasnąć temu pomysłowi. Strony dotyczące Grecji i Rzymu toną bowiem w szczegółach, uczeń poznaje każdy szczegół uzbrojenia legionisty, ale nie bardzo rozumie, po co szedł on w bój.

Można to wszystko naprawdę napisać krócej i z sensem. Kłopot w tym, że ja ministrowi nie wierzę. Nie wierzę, że przyszli autorzy napiszą podręczniki po ludzku i np. przedstawią historię Polski XX wieku tak, że uczeń coś z niej zrozumie, a przede wszystkim, że skłoni go ona do jakichś refleksji nad światem.

Nie spodziewam się zainicjowania dyskusji o tym, czy powstanie warszawskie miało sens, czy też nie - choć to mogłaby być fascynująca lekcja, angażująca emocjonalnie uczniów. Raczej przewiduję rozdziały w stylu akademii z lat minionego systemu, które jeszcze bardziej odseparują starych od młodych, zamiast pozwolić im lepiej się nawzajem zrozumieć.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.