Niezwykły japoński ogród na Karolewie - pan Józef stworzył z iglaków ptaki

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
LB

Niezwykły japoński ogród na Karolewie - pan Józef stworzył z iglaków ptaki

LB

W Rodzinnych Ogrodach Działkowych przy ul. Kusocińskiego powstał niezwykły ogród. To dzieło łodzianina, który wykorzystał do jego skomponowania ponad sto iglaków.

Iglaki pod nożycami Józefa Wochynia zmieniają się w pawie i psy Sąsiedzi z działek przy ul. Kusocińskiego o jego ogrodzie mówią „japońska działka”.

W Rodzinnych Ogrodach Działkowych przy ul. Kusocińskiego jest 160 ogródków. Ale tylko jeden służy działkowcom jako punkt orientacyjny - ogród w stylu bonsai Józefa Wochynia. Rośnie na nim ponad 100 iglaków, których kształty łodzianin „wyrzeźbił” elektrycznymi nożycami.

- Działkę kupiłem, by hodować kwiaty i te przez wiele lat na niej rosły, ale w wieku 72 lat postanowiłem ją diametralnie zmienić i stworzyć ogród w stylu japońskim - opowiada pan Józef, działkowiec z 33-letnim doświadczeniem. - Aby przycinać krzewy w sposób miły dla oka, trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną, więc postanowiłem poćwiczyć swoją, rysując ołówkiem na arkuszach brystolu. Nieco później chwyciłem za elektryczne nożyce. I powoli zmieniałem krzew po krzewie, równocześnie likwidując na działce kwiaty i krzewy owocowe.

Pierwszym dziełem pana Józefa była sosna, którą zamienił się w... spiralę. Z kosodrzewiny powstał konik, a z jałowca paw. Jeden z rogów działki zamienił się w zwierzyniec - swoje miejsce znalazły w nim krzewy w kształcie piesków, które zapewne wkrótce do towarzystwa dostaną inne czworonogi.

- Ogród pana Józefa stał się punktem charakterystycznym. Spotkałem się już nie raz z sytuacją, że ktoś, chcąc określić lokalizację jakiegoś obiektu, odnosił ją do „japońskiej działki” - opowiada Grzegorz Podgórski, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych na Karolewie.

LB

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.