Niewidome dzieci dotkną „Kopciuszka”. Dzięki więźniom ze Strzelec Opolskich

Czytaj dalej
Fot. Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow

Niewidome dzieci dotkną „Kopciuszka”. Dzięki więźniom ze Strzelec Opolskich

Radosław Dimitrow

Więźniowie ze strzeleckiego Zakładu Karnego nr 2 robią wypukłe obrazki do książek dla niewidomych i słabowidzących maluchów.

Bajka o Kopciuszku, nad którą pracują strzeleccy więźniowie, opowiedziana będzie na kilka sposobów. Osoby słabowidzące przeczytają książkę dzięki ogromnej czcionce. Natomiast dzieci niewidome będą miały do dyspozycji tekst zapisany alfabetem Braille’a i duże, wypukłe obrazki. Całość jest w twardej oprawie, a kartki zostały spięte tak, by można je było łatwo przewracać.

Do pracy przy książkach zgłosiło się 20 skazanych. Wykonanie jednego egzemplarza zajmuje im kilka godzin.

- Grafiki robimy z masy papierowej, tekturek i kawałków materiału - opowiada Paweł, jeden ze skazanych. - Dzięki temu dzieci będą mogły „zobaczyć” dotykiem np. brzydką twarz macochy albo bosą stopę Kopciuszka, który zgubił pantofelek. Staramy się, żeby wszystko było dopracowane w każdym szczególe.

Projekt pod nazwą „Czytam Dotykiem” to pomysł fundacji Sławek, która pomaga skazanym powrócić do życia na wolności. Pieniądze na zakup materiałów zbierali sami więźniowie, administracja zakładu karnego i działacze fundacji podczas koncertów więziennego zespołu muzycznego „Paragraf 64”.

- Skazani bardzo zaangażowali się w tworzenie tych książek - mówi Aneta Zalejska, koordynatorka projektu. - Pracują nie tylko podczas warsztatów, ale także wieczorami w swoich celach.

- Taka praca jest dla osadzonych dobrą formą resocjalizacji, bo spędzają czas w pożyteczny sposób - dodaje Jarosław Timoszuk, rzecznik Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich.

Pierwsze 13 książek trafiło już do dzieci. Kolejne egzemplarze są w przygotowaniu.

Radosław Dimitrow

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.