Nieszczęśliwe wypadki w szkołach i przedszkolach na Opolszczyźnie

Czytaj dalej
Fot. 123.rf
Ewa Bilicka

Nieszczęśliwe wypadki w szkołach i przedszkolach na Opolszczyźnie

Ewa Bilicka

Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się w szkole najczęściej tuż przed wakacjami, na przerwach lub lekcjach wychowania fizycznego.

13-letni Artur spod Opola na lekcji wychowania fizycznego stoczył z kolegą z przeciwnej drużyny ambitny bój o piłkę nożną. Bramkę obronił, ale też złamał prawą rękę. Trafiła ona do gipsu na minimum 4 tygodnie. Chłopak zacznie więc wakacje z kontuzją.

Co roku - jak wynika z danych MEN - w województwie opolskim, w szkołach i przedszkolach, dochodzi do ponad 2 tysięcy nieszczęśliwych wypadków, co oznacza, że w ciągu roku kalendarzowego codziennie nieszczęśliwym wypadkom ulega około 6 uczniów lub przedszkolaków.


Co roku w województwie opolskim, w szkołach i przedszkolach, dochodzi do ponad 2 tysięcy nieszczęśliwych wypadków

Statystycznie każdego dnia w całej Polsce w szkołach dochodzi do 180 wypadków z udziałem dzieci. Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczycieli najczęściej do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi w gimnazjach i w podstawówkach.

- W województwie opolskim w większości są to drobniejsze urazy - informuje Teodozja Świderska z opolskiego kuratorium - Zarówno w tym roku szkolnym, jak i w ubiegłym, odnotowaliśmy tylko po jedynym wypadku, który kwalifikowano jako ciężki. W obu wypadkach były to złamania ręki z przemieszczeniem. Do jednego z nich doszło w szkole średniej w Oleśnie, podczas zajęć wychowania fizycznego. Do drugiego - podczas zabaw ruchowych w przedszkolu w Grodkowie.

Im cieplej na dworze - tym większe ryzyko, że dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia.

- Nasilenie zauważamy właśnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy coraz więcej jest zajęć prowadzonych na boiskach szkolnych czy wyjść plenerowych - mówi Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu. - Warto pamiętać, że ubezpieczenia NNW, jakie podpisują rodzice w szkołach, obowiązują także podczas wakacji. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego ubezpieczyciel przedstawia rodzicom kolejne, nowe wersje ubezpieczenia. Wyboru dokonuje rodzic. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe.

Ewa Bilicka

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.