Marek Kęskrawiec

Nieomylni z Zarządu Zieleni Miejskiej, czyli dziwny jest ten świat

Nieomylni z Zarządu Zieleni Miejskiej, czyli dziwny jest ten świat
Marek Kęskrawiec

Nigdy bym nie pomyślał, że ludzie mieniący się obrońcami przyrody wpadną na pomysł betonowej ścieżki rowerowej na wale Rudawy. Jeśli ten pomysł się ziści, z mapy Krakowa zniknie unikatowy, ciągnący się kilometrami szlak, na którym można poczuć się jak na wsi.

Tak, od razu przyznaję, mieszkam w okolicy, wybrałem ją w dużej mierze z powodu sąsiedztwa tej rzeki. Wcześniej przez kilkanaście lat mieszkałem na osiedlu Widok, ale niemal zawsze - wracając do domu w ciepłe miesiące - nadrabiałem rowerem drogi i jechałem nad Rudawą. Niestraszne były mi płytkie dołki, w które wpadałem, ani ciemność, oświetlana jedynie lampką na dynamo. Dodawało to jedynie urokowi podróży wzdłuż szumiącej cicho rzeczki.

Dziś jednak ludzie stali się wygodni. Potrzebują betonowego komfortu na wale przeciwpowodziowym, potrzebują lamp wzdłuż szlaku, nie ścierpią odrobiny błota pod stopami i oponami, ani roślin zahaczających o łydki. I choć wielu z nich mieni się jednocześnie bojownikami o środowisko naturalne, to nie przyjdzie im do głowy, jak głośne prace i wylewanie betonu, a potem pojawienie się tłumów na oświetlonej drodze - wpłyną na niezwykłą faunę tego miejsca, na liczne tu ptactwo wodne i bobry.

Niestety, w środowisku Zarządu Zieleni Miejskiej i jego fanów nie zrodziła się refleksja na temat tych zagrożeń i nieodwracalności zmian, które nastąpią. Nie zrodziła się też myśl, by przeprowadzić konsultacje społeczne. Wystarczyło, że ktoś przed wieloma laty, gdy świadomość ekologiczna była zupełnie inna niż dziś, wpisał ten słaby pomysł do planów magistratu. I już.

ZZM wbrew protestom wielu krakowian brnie jak czołg z koncepcją zupełnej zmiany charakteru parku Bednarskiego, teraz mamy atak na Rudawę. Czy ci „nieomylni” ludzie kiedyś się opamiętają?

Marek Kęskrawiec

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Bogdan Achimescu

To jest kwestia gustu. Kiepskiego. I braku edukacji estetycznej. Widać to również w zagospodarowaniu przydomowych ogródków. Preferencje, jak z byłych landów NRDówy: trawka a la wizualizacja deweloperska i "przyroda" z Muratora (kląby w formie kulek, lakierowane kamole, plastikowe światełka, płoty za cenę domu).
Czy ktoś zrozumie, że nie jesteśmy już narodem bidałachów na dorobku, głodnych pokazówki?? Że możemy sobie pozwolić na swobodę i naturę, nie wszędzie beton jak w kurortach na trzecim świecie?? Prawdziwą miarą cywilizacji jest powstrzymanie się przed budowaniem i melioracją za wszelką cenę. Zachodnia Europa już to powoli kuma, u nas trwa Albanizacja w najlepsze.

Zieleń_Kraków

ZZM do DYMISJI, robią wszystko tylko nie zajmują się zielenią. Dyrektor z politycznego nadania z politycznymi aspiracjami - to jakiś horror.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.