Niemiecka emerytka radziła opolskiej młodzieży jak nie dać się mowie nienawiści

Czytaj dalej
Fot. Patrycja Wanot
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Niemiecka emerytka radziła opolskiej młodzieży jak nie dać się mowie nienawiści

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Irmela Mensah-Schramm, walcząca z hejtem i propagandą nazizmu na niemieckich ulicach, była w czwartek gościem spotkania dyskusyjnego zorganizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Mieszkająca w Berlinie pani Irmela - 70-letnia emerytowana nauczycielka - od trzydziestu lat usuwa w niemieckich miastach napisy nawołujące do nienawiści rasowej, nietolerancji religijnej i propagujące nazizm. - Pierwszą pełną nienawiści naklejkę zdzierałam w 1986 roku własnymi kluczami od mieszkania. Strasznie mnie dotknął jej nazistowski przekaz, nie mogłam przestać o tym myśleć. Poszłam do pracy, ale wróciłam w to miejsce i dopiero, kiedy ją zdrapałam, poczułam się lepiej - mówi Irmela Mensah-Schramm. Teraz nie wychodzi z domu bez worka narzędzi. To może być szpachelka, nożyk, spray, a nawet zmywacz do paznokci. Nie ogranicza się do „oczyszczania” Berlina. Jeździ po Niemczech i wyszukuje skażone nienawiścią miejsca. Na nazistowskich symbolach maluje serca. Swoimi doświadczeniami podzieliła się z opolską młodzieżą, która przyszła na spotkanie dyskusyjne pn. „Mowa nienawiści językiem codzienności w Europie?”.

- 95 proc. młodych ludzi w Polsce spotyka się z hejtem w sieci. Bardzo ważne jest, by o tym rozmawiać i uwrażliwiać na problem, bo kontakt z mową nienawiści sprawia, że stajemy się obojętni - mówi Joanna Balsamska, działaczka na rzecz praw człowieka i trenerka antydyskryminacyjna z Krakowa. - Ważne jest też, by młodzi wiedzieli, jak na to reagować. W przypadku internetu warto po prostu zgłaszać takie przypadki administratorom stron. Mowa nienawiści ma też źródło w naszym stereotypowym myśleniu i przeciwdziałać temu mogą warsztaty antydyskryminacyjne.

- Cieszę się, że udało nam się zaprosić dwie kobiety-wojowniczki, by podyskutować z młodymi o coraz bardziej dotkliwym problemie. Słowa nienawiści niestety mają swoje konsekwencje, wpływają na naszą rzeczywistość, kształtują społeczeństwo. Trzeba temu przeciwdziałać - podkreśliła Beata Dżon-Ozimek, moderatorka i pomysłodawczyni spotkania.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.