Niedosłuch to problem wielu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kaśka Borek

Niedosłuch to problem wielu

Kaśka Borek

Aż 77 proc. osób powyżej 60. roku życia twierdzi, że ma problem ze słuchem. Ale tak być nie musi!

Postępujący proces starzenia się społeczeństwa w Polsce i całej Europie sprawia, że niestety, temat niedosłuchu staje się coraz poważniejszy. Dość powiedzieć, że według najnowszych danych, aż 77 procent osób powyżej 60. roku życia twierdzi, że ma problem ze słuchem. Przy tym tylko 31 procent ma zdiagnozowany ubytek słuchu...

Skala tego zjawiska kwalifikuje niedosłuch do kategorii chorób cywilizacyjnych, wynika z materiału informacyjnego kampanii „Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków”.

To nowa odsłona kampanii społecznej Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Ma nam dostarczyć rzetelnych informacji, które mogą być ogromnym wsparciem dla pacjentów z niedosłuchem. Bardzo ważne jest bowiem uświadomienie sobie, że bagatelizowanie tego problemu ma, niestety, nieodwracalne skutki.

Im więcej lat, tym więcej problemów, ale...

Problem niedosłuchu w przeważającej większości dotyczy osób starszych. - Z wiekiem przestajemy słyszeć dźwięki wyższe, na przykład brzęczenie komarów. Problemy pojawiają się jednak, gdy upośledzeniu ulega odbiór częstotliwości charakterystycznych dla ludzkiej mowy. Ponieważ ciało ludzkie to system naczyń połączonych, wpływa to na problemy w rozumieniu innych, rozdrażnienie, szumy uszne, a nawet depresję - mówi otolaryngolog doktor nauk medycznych Magdalena Doroszyńska-Tomczyk.

Niedosłuch to problem wielu
grafika Tomasz Frączak/123rf

Organizatorzy kampanii chcą przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej w zakresie higieny słuchu i uświadomić, że choć niedosłuch jest związany z wiekiem, to większa liczba lat nie musi oznaczać głuchoty.

Wiele osób powyżej 60. roku życia jest nadal w zawodowej formie. Tymczasem utrata słuchu, jeśli nie będzie właściwie leczona, praktycznie eliminuje je z rynku pracy oraz negatywnie wpływa na relacje osobiste i życie społeczne.

Możesz słyszeć dobrze

- Starszy nie musi oznaczać niesłyszący, dlatego naszym celem jest stworzenie świata bez barier, w którym każda osoba z niedosłuchem ma szansę na normalne funkcjonowanie. Utrata słuchu jest kwestią zaniedbaną, mimo że dotyka ponad 15 procent populacji ludzi na świecie. Połowy tych przypadków można by uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich środków profilaktycznych - mówi Joanna Bugaj, prezes PSPS. - Poprzez kampanię „Usłyszeć świat” chcemy przełamać barierę wstydu wobec metod jego rehabilitacji oraz dotrzeć z informacją do tych, którzy najbardziej jej potrzebują - osób starszych.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.