Nie zabierajcie insuliny Lantus chorym na cukrzycę!

Czytaj dalej
Fot. Fot. pixabay.com
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Nie zabierajcie insuliny Lantus chorym na cukrzycę!

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków walczy o utrzymanie refundacji insuliny Lantus. Chorzy na cukrzycę skarżą się na obojętność resortu zdrowia wobec ich problemów.

Rośnie świadomość na temat cukrzycy

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało do ministra zdrowia o kontynuację refundacji insuliny Lantus dla pacjentów z cukrzycą typu 2. W najnowszym wykazie leków refundowanych (z 27 czerwca) tego preparatu nie ma.

Refundowanych jest 41 innych insulin.

- Lantus to lek legenda, światowy złoty standard w insulinoterapii. Polscy pacjenci walczyli o jego refundację ponad dekadę. Zakończenie refundacji Lantusa w cukrzycy typu 2 to konieczność zmiany terapii i tym samym trudności dla pacjentów - wyjaśnia Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Przy zmianie terapii diabetycy zmieniają nie tylko lek, ale muszą na nowo uczyć się obsługi wielorazowego wstrzykiwacza, wymiany wkładów z insuliną (gdyż Lantus występuje w gotowym do użycia wstrzykiwaczu).

W związku z tym konieczne są dodatkowe wizyty kontrolne u lekarzy. - Nie wyobrażamy sobie, aby pacjenci byli pozbawieni dotychczasowej możliwości leczenia, by odbierało im się coś, o co latami walczyli – mówi pani prezes. - Chorzy na cukrzycę w ogóle są przez nasze ministerstwo po macoszemu traktowani. Nie ma dofinansowania do leków inkretynowych, czyli tych najnowszych i najlepszych - dodaje Ewelina Tomechna z opolskiego oddziału PTD. - W porównaniu z innymi krajami europejskimi refundacja leków dla diabetyków u nas bardzo kuleje.

W Polsce 3 miliony pacjentów cierpią na cukrzycę typu 2. Są to głównie osoby starsze. Każda zmiana leku może wiązać się z dużym stresem i prowadzić do problemów z wyrównaniem cukrzycy.

Zgodnie z zaleceniami PTD, dotyczącymi leczenia cukrzycy u osób w starszym wieku, nadrzędnym celem leczenia jest dążenie do poprawy lub przynajmniej utrzymania dotychczasowej jakości życia.

– Naszym zdaniem istotne jest, żeby mieli oni dostęp do jak największej liczby terapii. Pozwólmy chorym, leczonym dotychczasową metodą dalej z niej korzystać – podkreśla Anna Śliwińska.

Ministerstwo Zdrowia, ustami rzecznika odpowiedziało, że sprawa nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.