Nie łam się, zadbaj o mocne kości

Czytaj dalej
Fot. Fot. proaktywnie dla serca
Iwona Kłopocka

Nie łam się, zadbaj o mocne kości

Iwona Kłopocka

Osteoporoza to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Objawia się łamliwością kości, która następuje na skutek nawet niewielkich urazów. Można jednak zapobiec jej pojawieniu się.

Niszczenie i odbudowa komórek kości jest naturalnym procesem, który pozwala, by szkielet funkcjonował w sposób prawidłowy. W każdym roku naszego życia aż 2-10 proc. kości ulega wymianie. Proces ten trwa do około 30 roku życia. W okolicach 40. roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn ubytki zaczynają się zwiększać, a proces odbudowy nie jest wystarczający do tego, by kość została odtworzona.

Taki długotrwały ubytek masy kostnej prowadzi właśnie do rozwoju osteoporozy. Oznacza to większą podatnością na złamania. Dotyczą one w szczególności kręgów kręgosłupa, kości udowej i kości przedramienia. Statystycznie najczęściej choroba ta występuje u kobiet, głównie po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku.

O mocnych kościach na starość należy myśleć od młodości. Należy zrezygnować z palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu, dbać o odpowiednią ilość ruchu każdego dnia, najlepiej w postaci 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego, wzbogacić dietę o produkty bogate w wapń (mleko i jego przetwory) oraz witaminy – w tym w witaminę D.

Witamina D powstaje w wyniku syntezy skórnej pod wpływem promieniowania słonecznego. Pozyskana latem witamina utrzymuje się w organizmie tylko przez 2-3 miesiące i już późną jesienią może dochodzić do jej deficytów. Niedobory te zagrażają przede wszystkim osobom starszym. Wskazane jest uzupełnianie diety o produkty będące jej źródłem (tłuste ryby, wątróbka, żółtka jaj, mleko i jego przetworach oraz grzyby).

Znaczną ilość witaminy D zawiera także żywność wzbogacana, np. płatki śniadaniowe i jogurty, a także margaryny miękkie, wśród nich Flora ProActiv Plus Mocne Kości z witaminą D, charakteryzująca się najwyższą zawartością witaminy D wśród dostępnych na rynku margaryn. Więcej na stronie programu „Proaktywnie dla serca”.

Iwona Kłopocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.