Nie łam się, zadbaj o mocne kości

Czytaj dalej
Fot. Fot. proaktywnie dla serca
Iwona Kłopocka

Nie łam się, zadbaj o mocne kości

Iwona Kłopocka

Osteoporoza to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Objawia się łamliwością kości, która następuje na skutek nawet niewielkich urazów. Można jednak zapobiec jej pojawieniu się.

Niszczenie i odbudowa komórek kości jest naturalnym procesem, który pozwala, by szkielet funkcjonował w sposób prawidłowy. W każdym roku naszego życia aż 2-10 proc. kości ulega wymianie. Proces ten trwa do około 30 roku życia. W okolicach 40. roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn ubytki zaczynają się zwiększać, a proces odbudowy nie jest wystarczający do tego, by kość została odtworzona.

Taki długotrwały ubytek masy kostnej prowadzi właśnie do rozwoju osteoporozy. Oznacza to większą podatnością na złamania. Dotyczą one w szczególności kręgów kręgosłupa, kości udowej i kości przedramienia. Statystycznie najczęściej choroba ta występuje u kobiet, głównie po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku.

O mocnych kościach na starość należy myśleć od młodości. Należy zrezygnować z palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu, dbać o odpowiednią ilość ruchu każdego dnia, najlepiej w postaci 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego, wzbogacić dietę o produkty bogate w wapń (mleko i jego przetwory) oraz witaminy – w tym w witaminę D.

Witamina D powstaje w wyniku syntezy skórnej pod wpływem promieniowania słonecznego. Pozyskana latem witamina utrzymuje się w organizmie tylko przez 2-3 miesiące i już późną jesienią może dochodzić do jej deficytów. Niedobory te zagrażają przede wszystkim osobom starszym. Wskazane jest uzupełnianie diety o produkty będące jej źródłem (tłuste ryby, wątróbka, żółtka jaj, mleko i jego przetworach oraz grzyby).

Znaczną ilość witaminy D zawiera także żywność wzbogacana, np. płatki śniadaniowe i jogurty, a także margaryny miękkie, wśród nich Flora ProActiv Plus Mocne Kości z witaminą D, charakteryzująca się najwyższą zawartością witaminy D wśród dostępnych na rynku margaryn. Więcej na stronie programu „Proaktywnie dla serca”.

Iwona Kłopocka

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.