Nie chcesz stracić 500+? Pamiętaj, aby złożyć wniosek w sierpniu! Można już też składać wnioski o 300+

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Beata Terczyńska

Nie chcesz stracić 500+? Pamiętaj, aby złożyć wniosek w sierpniu! Można już też składać wnioski o 300+

Beata Terczyńska

Rodzice, którzy jeszcze w sierpniu złożą wniosek o 500+, mają gwarancję ciągłości otrzymywania tego świadczenia. Jeśli przełożą to na wrzesień, pieniądze dostaną z opóźnieniem. Można też już składać wnioski o 300+ na wyprawkę szkolną.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w październiku rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. Dlatego aby bez żadnej przerwy otrzymywać pieniądze z programu rządowego 500+, należy złożyć wniosek o to świadczenie do końca sierpnia.

- Prawo do wsparcia w ramach rządowego programu „Rodzina 500+” jest ustalane od 1 października danego roku do 30 września kolejnego - tłumaczy resort. - Zbliżający się nowy okres świadczeniowy powoduje więc konieczność złożenia nowego wniosku zarówno przez rodziny zainteresowane kontynuowaniem korzystania ze wsparcia, jak i przez te rodziny, które chcą dołączyć do rządowego programu „Rodzina 500+”.

Od 1 lipca można było składać wnioski online (m.in. poprzez portal empatia.mrpips.gov.pl), natomiast od dzisiaj także tradycyjną, papierową drogą, w urzędzie. Rodzice, którzy zdążą z dokumentacją do końca miesiąca, pieniądze otrzymają do 31 października.

Co w sytuacji, jeśli wniosek z programu 500+ złożą później?

- W przypadku gdy osoba złoży wniosek we wrześniu, ustalenie prawa i wypłata przyznanego świadczenia za październik i listopad nastąpią nie później niż do 30 listopada tego roku. Jeśli zaś złoży wniosek w październiku, wypłata przyznanego świadczenia za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia

- czytamy na stronie MPPiPS.

Pani Magdalena, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym, wniosek już złożyła. Elektronicznie, co sobie bardzo chwali.

- 500 zł to dla mnie bardzo duży zastrzyk gotówki. Pieniądze potrzebne są m.in. na zajęcia językowe dla dzieci, pomoce szkolne i rozwijanie ich zainteresowań. Część odkładam na ferie, a także na dalszą edukację syna i córki - mówi.

Można już składać wnioski o 300+

W podkarpackich urzędach można już składać wnioski o 300+ na rozpoczęcie roku szkolnego. To jednorazowe świadczenie. Przysługuje ono na każde uczące się dziecko w szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole średniej, artystycznej, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym (z wyjątkiem szkoły policealnej i dla dorosłych). Warunek: uczeń nie może mieć więcej, niż 20 lat (lub 24 w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności). 300+ wypłacane jest niezależnie od dochodu rodziny.

WIDEO: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

1 lipca rozpoczęło się składanie wniosków elektronicznie.

- Do 27 lipca za pośrednictwem ministerialnej strony empatia i bankowości elektronicznej mieszkańcy Podkarpacia złożyli 39350 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start”

- wylicza wojewoda Ewa Leniart.

Na 20 461 dzieci wypłacono 6 138 150 zł. Szacuje się, że do świadczenia "Dobry start" na Podkarpaciu uprawnionych będzie ok. 250 tys. uczniów.

Wojewoda zachęca do korzystania ze składania wniosków on-line, co nie jest skomplikowane. Ale od dziś można to też uczynić tradycyjną drogą.

- Papierowa forma składania wniosków oczywiście będzie ułatwieniem dla ludzi, którzy mają opór przed elektronicznym załatwianiem tego typu spraw, choć zachęcam do wypełniania dokumentów przez internet, bo to naprawdę duże ułatwienie - mówi poseł Wojciech Buczak.

Dodaje, że 300+ to kolejny program prospołeczny, bardzo potrzebny. Wojewoda odpowiada na pojawiające się zarzuty, że jest to zwyczajne rozdawnictwo pieniędzy.

- Na pieniądze przeznaczone na wyprawkę trzeba spojrzeć w nieco inny sposób - mówi Ewa Leniart. - Jest to element całościowej polityki prorodzinnej i prodemograficznej realizowanej przez rząd. Tak, jak program 500+ zakładał, że należy zachęcić rodziny, młodych ludzi do posiadania potomstwa, ponieważ mamy ogromny program demograficzny, tak dalszym elementem jest wsparcie edukacji dzieci.

Przypomina, że na złożenie wniosku o 300+ jest czas tylko do 30 listopada. Po tym czasie traci się uprawnienia do tego świadczenia.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.