Nie będzie woj. częstochowskiego? [TAK MOGŁOBY WYGLĄDAĆ - ZOBACZ MAPY]

Czytaj dalej
Fot. ARC. Marta Salwierak
BR

Nie będzie woj. częstochowskiego? [TAK MOGŁOBY WYGLĄDAĆ - ZOBACZ MAPY]

BR

Wczoraj radni Sejmiku Śląskiego uchwalili specjalne oświadczenie w sprawie integralności województwa śląskiego. Za głosowało 23 radnych, dwóch się wstrzymało. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu. - Częstochowa z silnym Śląskiem może więcej zyskać - przekonywał marszałek Wojciech Saługa. JAK MOGŁOBY WYGLĄDAĆ WOJ. CZĘSTOCHOWSKIE? ZOBACZ MAPY 5 WARIANTÓW

„Sejmik Województwa Śląskiego wyraża dezaprobatę dla koncepcji reformy administracyjnej państwa, której celem nie jest polepszenie funkcjonowania samorządu, lecz warunkowana polityczną koniunkturą destabilizacja władzy samorządowej”, czytamy w oświadczeniu dotyczącym propozycji reformy administracyjnej państwa.

Stanowisko jest efektem toczącej się politycznej dyskusji wokół utworzenia województw bielskiego i częstochowskiego. Zdaniem radnych jego ponowny podział może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści dla mieszkańców.

„W szczególności niepokoi niebezpieczeństwo utraty funduszy unijnych na rozwój regionalny w perspektywie 2014-2020”, argumentuje Sejmik.

„Dyskusja o podziale terytorialnym to bardzo poważna dyskusja, niosąca za sobą konsekwencje nie tylko administracyjne, ale przede wszystkim finansowe. Jesteśmy w trakcie nowej perspektywy unijnej, podpisane są już umowy, wiele dotyczy inwestycji wieloletnich. Mówienie o tym, że możemy to przerwać i zacząć układać wszystko od nowa jest ryzykowne” – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.

„Każda ewentualna zmiana powinna zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi i nie może uderzać w potencjał finansowy i gospodarczy regionu. Mamy wrażenie, że to decyzja polityczna, nie wynikająca z merytorycznych przesłanek, która może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści. Dyskusja w tej sprawie powinna toczyć się przy podniesionej kurtynie” – uzasadniał radny Jarosław Makowski.

W obronie województwa częstochowskiego wystąpiła radna z Częstochowy, Marta Salwierak, która podczas przyjmowania stanowiska wstrzymała się od głosu.

"Jako Częstochowianka i radna wybrana z ziemi częstochowskiej, w poczuciu solidarności z mieszkańcami Częstochowy zadeklarowałam poparcie dla wszelkich działań mających na celu rozwój Częstochowy oraz regionu w tym reaktywację województwa częstochowskiego, jeżeli w nowej strukturze administracyjnej sytuacja mieszkańców byłaby zdecydowanie korzystniejsza niż obecnie i niosła za sobą faktyczne możliwości rozwoju regionu.

Jednocześnie zaapelowałam do parlamentarzystów PIS, którzy w kampanii wyborczej zapewniali, że przywrócą województwo częstochowskie, aby zaprzestali plotek i przedstawili mieszkańcom Częstochowy i regionu KONKRETNY projekt granic administracyjnych oraz prognozowany budżet nowego województwa, ponieważ tylko na podstawie konkretnych danych i wyliczeń mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w konsultacjach lub referendum czy proponowane województwo częstochowskie spełni ich oczekiwania oraz zapewni lepszy rozwój miasta niż w obecnym województwie śląskim.

Niestety, w odniesieniu do mojego wystąpienia, wszelkie nadzieje na reaktywację województwa zostały wczoraj przez radnych PIS ostatecznie rozwiane... PIS potwierdził słowa Pani Premier, iż Rząd nie pracuje nad koncepcją województwa częstochowskiego, nie ma takich planów na przyszłość i nie należy się sugerować pojedynczymi deklaracjami posłów PIS w tej sprawie." - informuje w oświadczeniu wysłanym do naszej redakcji, Marta Salwierak.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

BR

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Gosc-mieszkaniec Lublinca

Nigdy więcej częstochowy,Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki

kchrzanka

Czy Wam się to podoba , czy nie - to nasze częstochowskie powstanie !
Zapamiętajcie sobie raz na zawsze, MY w Częstochowskim nie jesteśmy Śląskiem i nigdy nie będziemy !
Nas nie pytano, czy chcemy być Ślązakami !!!
Zostańcie z Bogiem na tym Waszym Śląsku i nas w Częstochowie też zostawcie z Bogiem !
To jest najdelikatniej, jak Wam "hanysy" mogę napisać, a mogę dużo ostrzej !

Mateusz Pawełczyk

Jedynym sensownym wyjściem jest utworzenie autonomicznego woj. Górnośląskiego - a czy Częstochowa i okoliczne powiaty będą chciały w nim być czy nie powinno zależeć tylko od mieszkańców tamtych ziem (referendum/plebiscyty).

Józef Brzozowski

Urzędy wojewódzkie, sejmiki i cała ta otoczka to taki sam mandarynat jak ten warszawski, centralny. Centralizm jest jak kiedyś feudalizm – im bliżej władzy, tym więcej ochłapów kosztem innych. W Częstochowie i w Bielsku-Białej to wiedzą dla tego walczą o status województwa by nie dać się doić Katowicom, a doić innych.

Zamiast Ruchu Autonomii Śląska powinien być ruch na rzecz autonomii finansowej i gospodarczej gmin.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.