Radosław Dimitrow

Nie będzie remontu pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny

Tak wygląda zabytkowy Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Tak wygląda zabytkowy Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
Radosław Dimitrow

Inwestycję miało koordynować strzeleckie starostwo, ale nie udało się znaleźć firmy, która chciałaby się podjąć prac za 12 mln złotych. W związku z tym powiat wstrzymuje się z inwestycją i prosi o wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego.

Zabytkowe obiekty są własnością skarbu państwa, ale z mocy prawa opiekuje się nimi strzeleckie starostwo. Powiat poinformował właśnie, że rezygnuje z planów odnowienia amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego, choć plany remontowe były szykowane od 2015 r. Wtedy to strzeleckie starostwo we współpracy z gminą Leśnica zaprezentowało koncepcję kompleksowego remontu Góry św. Anny za 40 milionów złotych.

Niestety, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło ten wniosek, tłumacząc, że projekt przewidywał zbyt wysokie wydatki na infrastrukturę towarzyszącą zabytkom, a zbyt małe na same zabytki.

W odpowiedzi samorządowcy podzielili swój duży projekt na szereg mniejszych inwestycji i przy wsparciu wojewody zaczęli zgłaszać je do różnych innych programów. Remont amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego oszacowano na 12 mln zł. Starostwu udało się pozyskać 8,5 mln zł w formie dotacji.

  • Józef Swaczyna: - Przetarg powtarzaliśmy kilkukrotnie. Niestety, nie znaleźliśmy firmy, która chciałaby się podjąć tych prac
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Radosław Dimitrow

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.