Nawet jeśli wojna nie wybuchnie u nas, odczujemy jej skutki

Czytaj dalej
Fot. AP/EAST NEWS
Krzysztof Ogiolda

Nawet jeśli wojna nie wybuchnie u nas, odczujemy jej skutki

Krzysztof Ogiolda

Jeśli wybuchnie wojna między Iranem i Arabią Saudyjską, to da nam się we znaki. Baryłka ropy będzie kosztować 300 dolarów - mówi dr Grzegorz Balawajder z Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii UO.

W wielu wypowiedziach o rozpoczętym dopiero co roku 2019 można usłyszeć ton lęku: To może być rok wojny. Podziela pan te obawy?
Niewątpliwie w polityce międzynarodowej zaszły takie zmiany, które mogą sprzyjać narastaniu konfliktów. Także zbrojnych. Zaczyna się wyłaniać nowy ład światowy. Do 1989 w świecie dominowały dwa supermocarstwa: USA i Związek Radziecki.

Proszę pamiętać, że nawet jeśli wschodnia Ukraina zostanie wessana przez Rosję, to i na zachodnią część Moskwa nie przestanie oddziaływać i nastroje nacjonalistyczne – także te skierowane przeciw Polsce i Polakom – będzie wzmacniać. Sąsiedztwo z Ukrainą zachodnią nie będzie łatwe. Także dlatego, że mamy jako państwo aspiracje, żeby wpływy na Ukrainie utrzymywać i rozszerzać. Na pewno są dziś w Polsce środowiska, które marzą o tym, by Lwów był znowu polski. To jest sytuacja konfrontacyjna, nawet jeśli wprost do wojny nas nie doprowadzi.

 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.