Krzysztof Ogiolda

Nauka języka niemieckiego w klasach VII - VIII. Liderzy mniejszości niemieckiej interweniują w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Rafał Bartek i Bernard Gaida byli w środę w ministerstwie. - Wprowadziliśmy urzędników w takie zakłopotanie, że poprosili o kilka dni do namysłu - m Fot. Archiwum prywatne Rafał Bartek i Bernard Gaida byli w środę w ministerstwie. - Wprowadziliśmy urzędników w takie zakłopotanie, że poprosili o kilka dni do namysłu - mówią.
Krzysztof Ogiolda

Przez wiele lat uczniowie gimnazjów mogli uczyć się równocześnie niemieckiego jako języka mniejszości i jako obcego. Teraz ministerstwo zmieniło interpretację. Liderzy mniejszości interweniują w Warszawie.

- Zostaliśmy całkowicie zaskoczeni, bo od 2009 roku, a więc przez blisko dekadę, można było łączyć w gimnazjum język niemiecki jako obcy (drugi obok angielskiego) i jako język mniejszości. Każdy z osobną podstawą programową – mówi Bernard Gaida, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Liderzy mniejszości są zdania, że jeśli nowa interpretacja MEN zostanie wprowadzona w życie, powstanie problem dla uczniów, a jeszcze większy dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.