Natalia nie umiała kłamać, czyli protest siedmiorga odważnych na Placu Czerwonym

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Krzysztof Ogiolda

Natalia nie umiała kłamać, czyli protest siedmiorga odważnych na Placu Czerwonym

Krzysztof Ogiolda

Rozmowa z prof. dr. hab. Mikołajem Iwanowem, w czasach komunistycznych dysydentem w Związku Radzieckim, pracownikiem Katedry Systemów Politycznych Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.

Podczas międzynarodowego sympozjum Colloquium Opole 2018 poświęconego wydarzeniom roku 1968 w Polsce, w Czechach i w Niemczech pan profesor wygłosił wykład o zupełnie nieznanej manifestacji na Placu Czerwonym w Moskwie. Kilkoro Rosjan w sierpniu 1968 odważnie zaprotestowało przeciw inwazji armii sowieckiej i wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Myślę, że większość obecnych słyszała o tym pierwszy raz. Dlaczego nic o tym nie wiemy?

W rzeczywistości demonstracja trwała dziesięć minut. Większość owych pięćdziesięciu osób zdecydowała, że przyjdą, będą w pobliżu, ale wprost w demonstracji nie wezmą udziału. Ostatecznie tych świadków stojących na obrzeżu i patrzących, co się stanie z protestującymi, było kilkunastu. 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.