Najwyższa Izba Kontroli: przesyłki spoza Unii Europejskiej poza kontrolą. Izba proponuje zmianę przepisów

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Norbert Ziętal

Najwyższa Izba Kontroli: przesyłki spoza Unii Europejskiej poza kontrolą. Izba proponuje zmianę przepisów

Norbert Ziętal

Według urzędników Najwyższej Izby Kontroli obecny system weryfikacji przesyłek o niskich wartościach jest nieskuteczny. "Przepisy krajowe w zakresie kontroli tych przesyłek nie są dostosowane do ich masowej skali, a Poczta Polska nie dysponuje danymi elektronicznymi, niezbędnymi do kontroli celno-skarbowej" - twierdzi NIK.

Najwyższa Izba kontroli postanowiła przyjrzeć się systemowi kontroli przesyłek pocztowych, które napływają do Polski z różnych krajów spoza Unii Europejskiej.

- Obecny system weryfikacji przesyłek o niskich wartościach jest nieskuteczny. Przepisy krajowe w zakresie kontroli tych przesyłek nie są dostosowane do ich masowej skali, a Poczta Polska nie dysponuje danymi elektronicznymi, niezbędnymi do kontroli celno-skarbowej

— twierdzi NIK.

Zdaniem głównej instytucji kontrolnej w Polsce, takie stan znacznie ogranicza organom celno-skarbowym możliwość identyfikacji i kontroli ryzykownych transakcji.

- W efekcie, 99 proc. przesyłek pocztowych i 96 proc. przesyłek kurierskich o niskich wartościach jest dopuszczana do obrotu bez weryfikacji zasadności ich zwolnienia z należności celno-skarbowych. Stwarza to też swego rodzaju „zachętę” dla nadawców przesyłek do działań niezgodnych z obowiązującymi przepisami — wprost twierdzą urzędnicy NIK-u.

Chodzi o paczki pocztowe, które napływają do Polski głównie z krajów azjatyckich, w przeważającej większości z Chin. Dzisiaj każdy z nas, bez problemu może kupić przez Internet, w chińskich firmach, interesujące go rzeczy. Zawsze są one o wiele tańsze od tych dostępnych w Europie, a nierzadko zdarza się, że dobrej jakości.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Norbert Ziętal

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

No i skończy się, a co najmniej ograniczy, kupowanie na Aliexpress. Chociaż wszystko zależy od wprowadzonych wysokości opłat i nadal w większości przypadków i tak będzie się opłacało.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.