Najstarsze drzewo w Opolu znów potrzebuje ratunku. Lipę z Grotowic trzeba podeprzeć

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/SM
Artur Janowski

Najstarsze drzewo w Opolu znów potrzebuje ratunku. Lipę z Grotowic trzeba podeprzeć

Artur Janowski

Lipę z Grotowic trzeba podeprzeć. Dzięki temu są szanse, że zostanie z nami na co najmniej kilkadziesiąt lat.

Rosnąca przy hotelu Pod Złotą Koroną lipa drobnolistna ma ponad 600 lat i jest nie tylko najstarszym drzewem w Opolu, ale także najstarszą znaną lipą w Polsce.

Jeśli wierzyć specjalistom „pamięta” śmierć księcia Jana Dobrego, ostatniego opolskiego Piasta, czy przyjazd do Opola króla Polski Jana Kazimierza.

- To drzewo jest dla nas szczególnie cenne, od dawna jest również pomnikiem przyrody - dodaje Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta.

W 2012 roku zabezpieczenie i podparcie lipy zlecono firmie, która zaprojektowała i wykonała system podpór podtrzymujących konary słynnego „Bartka”, jednego z najbardziej okazałych dębów w Polsce. Niestety wszystko wskazuje na to, że konieczne są kolejne prace, jeśli chcemy, aby lipa nadal mogła stać w Grotowicach.

- Z ekspertyzy, którą zleciliśmy, wynika, że trzeba wykonać drugą podporę - informuje Rabiega. - Obecnie jesteśmy na etapie wykonywania jej projektu, a autor opracowania powinien też zaproponować kolejne działania, które mogą poprawić sytuację drzewa. Prace mogą kosztować około 10 tysięcy złotych.

Naczelnik Rabiega zapewnia, że jest zdeterminowana, aby bronić lipy.

- To po pierwsze historia, a po drugie wiemy, że mieszkańcy są z lipą związani i chcą, aby nadal rosła w ich dzielnicy - przyznaje Rabiega.

W Opolu jest obecnie 28 pomników przyrody, czyli starych drzew, które uznano za szczególnie cenne i tym samym objęto specjalną opieką.
Co jakiś czas drzewa poddawane są specjalnej ocenie i to z niej wynika, czy trzeba im w jakikolwiek sposób pomóc, by nadal cieszyły opolan. W tym roku można się spodziewać kolejnych prac zabezpieczających.

Artur Janowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.