Na wyspie Bolko powstanie nowy park [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Artur Janowski

Na wyspie Bolko powstanie nowy park [WIDEO, ZDJĘCIA]

Artur Janowski

Park upamiętni 800-lecie miasta. Posadzonych zostanie około 1600 drzew oraz kilkanaście tysięcy krzewów i innych roślin.

Koncepcja parku była już przygotowywana od wielu miesięcy, ale dopiero gdy w tym tygodniu zaczęliśmy się nią interesować, urząd miasta zorganizował oficjalną prezentację.

Projekt zakłada, że nowy park powstanie na terenie pomiędzy parkingiem na wyspie Bolko, a mostem kolejowym. Obecnie to kilkanaście hektarów gruntów, na których dominują pola i łąki.

Park ma upamiętnić rocznicę 800-lecia Opola, którą miasto hucznie obchodzi w tym roku.

- Park będzie nam przypominał o tej wielkiej rocznicy, ale też będzie się rozwijał wraz z miastem dlatego planujemy posadzenie 1600 drzew - tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Dodatkowo planujemy 3200 różnych, mniejszych roślin i ponad 12 tysięcy bylin (krzewy). Na park przeznaczymy teren od 8 do 16 hektarów.

Co ważne, w parku chętni mieszkańcy będą mogli sami posadzić swoje drzewo.

- Ma to walor edukacyjny, w tym roku dwukrotnie przeprowadzaliśmy akcję sadzenia drzew, które cieszyły się sporą popularnością. Teraz te drzewa pięknie rosną, a w parku 800-lecia chcemy tę akcję kontynuować. Opolanie będą mogli nie tylko posadzić swoje drzewo, ale też oznaczyć swoim imieniem i nazwiskiem - dodaje prezydent Wiśniewski.

Urzędnicy przedstawili dziś wizualizacje i wstępną koncepcję, ale o wszystkich szczegółach nie mówili. Miasto chce bowiem pozyskać unijną dotację, a wniosek zostanie złożony jesienią.

- Konkurencja będzie ogromna, dlatego nie chcemy odkrywać wszystkich kart, choć pewnie sporo widać na wizualizacjach - przyznał Wiśniewski, a potem dodał, że miasto kończy obecnie wykup ostatnich gruntów.

Koncepcja zakłada nie tylko posadzenie drzew, ale także wytyczenie alejek. Pojawią się ławki, ścieżki rowerowe oraz osiem portali symbolizujących 800-lecie miasta. Ratusz będzie aplikował o pieniądze z funduszu na tzw. bioróżnorodność, a to oznacza, że obecna zieleń na tym terenie w dużej części będzie musiała być zachowana.

- To ma być teren parkowy, ale z poszanowaniem tego co już jest. Zarośnięte oczko wodne, która tam obecnie się znajduje, pozostanie - mówi nam osoba, która widziała projekt.

Co ważne projekt można etapować, a wstępnie założono, że realizacja parku będzie kosztować 5 milionów złotych.

- Nawet jeśli nie otrzymamy wsparcia z Unii Europejskiej, to budowa parku w tym roku ruszy - zapowiedział Wiśniewski. - Chciałbym też przypomnieć, że wcześniej zdobyliśmy pieniądze z Aglomeracji Opolskiej na kładkę pieszo-rowerową nad kanałem Ulgi, z której zejść będzie można właśnie do nowego parku na Bolko. Uprzedzam też, że nowy park nie będzie w kolizji z planowaną przez nas trasą średnicową przez Pasiekę.

Prezydent chce, aby park 800-lecia był gotowy w tym roku, ale będzie o to bardzo trudno. Ratusz coraz częściej ma problemy ze znalezieniem wykonawców na zaplanowane inwestycje. Firmy chcą teraz zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Artur Janowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.