Na upadłości kędzierzyńskiego SKOK klienci mogą stracić duże pieniądze

Czytaj dalej
Tomasz Kapica

Na upadłości kędzierzyńskiego SKOK klienci mogą stracić duże pieniądze

Tomasz Kapica

Bankowy Fundusz Gwarancyjny odda złotówki zdeponowane w lokatach, ale za udziały już nie.

Od kilku dni otrzymujemy informacje od załamanych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic.

- Informacja o upadłości Twoja SKOK była dla mnie szokiem - mówi pan Zdzisław. - Wiadomo, że wpłacone depozyty są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, ale co z klientami, którzy za namową pracownic SKOK-u wykupowali odpowiednią ilość udziałów? Tych pieniędzy najprawdopodobniej nie odzyskamy.

Pan Zdzisław wykupił udziały po 157 złotych za sztukę. Dzięki temu mógł liczyć na wyższe oprocentowanie lokaty. W sumie nasz czytelnik zapłacił za 90 udziałów 14130 złotych. Z dokumentów, które przedstawił naszej redakcji wynika, że pieniądze te miały zostać zwrócone zaraz po zakończeniu lokaty. Tak się jednak nie stało.

- W czerwcu zeszłego roku zwróciłem się ze skargą do SKOK. Otrzymałem informację, że zwrot pieniędzy będzie możliwy dopiero po zakończeniu bilansu w czerwcu 2017 roku - mówi nasz czytelnik. - Tymczasem właśnie ogłoszono upadłość tego SKOK.

W podobnej sytuacji znalazła się pani Barbara, która wraz z mężem zapłaciła za udziały prawie 10 tys. złotych.

- Zapewniano nas, że pieniądze są absolutnie bezpieczne. Okazało się jednak, że nie były - mówi rozgoryczona pani Barbara. Klienci SKOK zastanawiają się teraz czy nie pozwać do sądu pracowników kasy, którzy namawiali ich do wykupu udziałów.

Rzecznik Kasy Krajowej SKOK Mariusz Wielebski nie potrafił nam powiedzieć ile osób powierzyło Twojej SKOK pieniądze w ramach przejęcia udziałów i w jakiej kwocie. Będzie to dopiero analizowane przez Kasę Krajową. Tłumaczył jednak, że nie jest przesądzone, że wszyscy klienci stracą udziały.

Wszystko było gwarantowane na piśmie. Czujemy się oszukani - mówią klienci.

- To będzie zależało od działań syndyka. Pamiętajmy o tym, że osoby, które wzięły kredyty nadal mają obowiązek je spłacać. Od tego, jak sumiennie będą to robiły będzie zależało, ile pieniędzy uda się odzyskać dla wierzycieli.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował jednocześnie, że obsługę wypłat pieniędzy z lokat przejmie bank BZ WBK. Będzie się ona odbywać w oddziałach banku wskazanych na stronie internetowej www.bzwbk.pl.

Na Opolszczyźnie będzie 16 takich punktów. Wypłaty pieniędzy ruszają 22 maja i potrwają do lipca. Konieczne jest osobiste stawiennictwo.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.