Leszek Kalinowski

Na przejściach trzeba być czujnym

Na pasach także trzeba zachować czujność, bo i w tych miejscach bywa niebezpiecznie - mówi Kamil Węgrzynowski, student UZ. Fot. Mariusz Kapała Na pasach także trzeba zachować czujność, bo i w tych miejscach bywa niebezpiecznie - mówi Kamil Węgrzynowski, student UZ.
Leszek Kalinowski

Napisy na pasach, podwójne słupki odblaskowe, dodatkowe lampy i... policyjne patrole w okolicy przejść dla pieszych. Bo wciąż na nich czujemy się niebezpiecznie. Potrącenia nie należą do rzadkości.

- Staram się przechodzić przez jezdnię tam, gdzie są światła. Bo na innych dwa razy zdarzyło mi się ujść z życiem, gdy byłam w połowie jezdni, a kierowca na drugim pasie nie zatrzymał się - opowiada Teresa Gawron. - Na zebrach nie czuję się bezpiecznie... A teraz jeszcze, jak na Lwowskiej kobieta wjechała w grupkę chłopców, to już w ogóle się bardzo denerwuję.
Policja i miasto starają się, by zmienić tę sytuację. Jak? Teraz malowane są pasy z... napisami. „Patrz w lewo” albo „Patrz w prawo”. Drugą turę robót zaplanowano w czasie wakacji.

- To dobry pomysł, bo i pieszy się zastanowi, i kierowca - mówi Kamil Węgrzynowski. - Wszyscy powinni być bardziej czujni na drodze.

Tadeusz Rambelski zastanawia się, czy strzałki na asfalcie nie wprowadzą zamieszania....
- Ludzi trzeba wychowywać, przypominać im o zasadach. W różny sposób. Także za pomocą napisów - uważa Grażyna Nowik-Gizicka. - Nawet jeśli miałyby one uchronić jedno życie, to uważam, ze warto takie rzeczy robić.

Napisy będą też przy szkołach i przedszkolach.

Dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami, Paweł Urbański, przyznaje, że pomysł jest policji. Ściągnięty z Radomia. Bo tam pojawiły się te napisy między pasami.

- Policjanci z wydziału ruchu drogowego zapytali nas, czy w ramach odnawiania oznakowania poziomego na jezdniach nie namalowalibyśmy tych napisów - mówi P. Urbański. - Stąd też nasza wspólna akcja... Policja wskazała najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych, które powinniśmy oznakować. Chcemy też to zrobić na zebrach w pobliżu szkół, przedszkoli, żłobków.
Inna nowość to stawianie podwójnych słupków odblaskowych (przyklejone taśmy fluorescencyjne). Są one bardziej widoczne niż sama tarcza znaku.

Dużą rolę odgrywają też systematyczne patrole policji w pobliżu przejść dla pieszych.
- Funkcjonariusze zwracają uwagę zarówno na zachowanie kierujących w stosunku do pieszych, jak też na zachowanie samych pieszych, czy przechodzą na drugą stronę ulicy w miejscach wyznaczonych, czy stosują się do sygnalizacji świetlnych i innych przepisów drogowych - podkreśla Kamila Wydrych z Komendy Miejskiej Policji. - To wszystko sprawia, że w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba potrąceń na pasach jest dużo mniejsza. Licząc od stycznia tego roku do maja w Zielonej Górze doszło do 9 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przejściu dla pieszych. A w przypadku rowerzystów policjanci odnotowali 20 zdarzeń drogowych...

Najbardziej niebezpieczne ulice w mieście

W jakich rejonach miasta powinniśmy szczególnie uważać? Zdaniem policji, szczególną uwagę należy zwracać na drogach dwujezdniowych, na takich, gdzie natężenie w ruchu drogowym jest duże, chociażby np. na ul. Wojska Polskiego przy ul. Krętej i Wandy, na ul. Konstytucji 3 maja, Wyszyńskiego czy al. Zjednoczenia przy Lisiej. Najczęstsze grzechy kierowców?
- Bardzo często nie zachowują szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych, która skutkuje nieustąpieniem pierwszeństwa dla pieszych - zauważa Kamila Wydrych. - Zdarza się, że kierujący nie ustępują pierwszeństwa pieszym, znajdującym się już na przejściu albo wyprzedzają na zebrach. I dochodzi do potrąceń.

Funkcjonariusze popierają każdy sposób, który sprawia, że na pasach jest bezpieczniej np. doświetlanie przejść. Takie zadanie zostało zgłoszone do budżetu obywatelskiego i wygrało w głosowaniu mieszkańców. Udało się je już wykonać. Doświetlenia są przy ul.: Sulechowskiej przy budynku 13, Sulechowskiej przy Towarowej, Sulechowskiej przy Urszuli, Rzeźniczaka przy markecie, Zdrojowej przed Potokową, Sienkiewicza - skrzyżowanie z ul. Morelową, Botanicznej przy Zespole Szkół Budowlanych, Zjednoczenia przed wiaduktem, Nowojędrzychowska przy Liliowej, Ułańska przy Dworcowej, Reja przy Jedności, Moniuszki przy Jedności.

Doświetlenia w Przylepie ciągle brakuje
Natomiast pięć przejść miało być doświetlonych w ramach bonusa integracyjnego w sołectwie Przylep. Chodzi o ul. 22 Lipca (i przy posesja 1a, 36, 56, 62). Ta inwestycje jednak wciąż się nie rozpoczęła. Dlaczego?
- Ciągle nie mamy pozwolenia z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. Musimy dosyłać różne dokumenty. Gdy tylko załatwimy formalności, rozpoczniemy prace - tłumaczy Paweł Urbański.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.