Na niebie nad Łambinowicami toczyła się powietrzna wojna. Oni markę samolotu rozpoznają po kawałku blachy znalezionej w lesie

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Na niebie nad Łambinowicami toczyła się powietrzna wojna. Oni markę samolotu rozpoznają po kawałku blachy znalezionej w lesie

Krzysztof Ogiolda

Pasjonaci lotnictwa Katarzyna Byra i Piotr Witek mieszkają w Mańkowicach. Założyli tam Izbę Pamiątek Lotniczych i Militarnych. Ustalili ponad 30 miejsc w rejonie Łambinowic, gdzie podczas wojny doszło do katastrof lotniczych. Zaczynając od niewielkich szczątków samolotu, potrafili ustalić losy pilotów, którzy właśnie tu walczyli i ginęli.

Wśród znalezionych przez parę pasjonatów resztek samolotów są części niemieckie, sowieckie i amerykańskie. Z pierwszej fazy II wojny światowej i z lat późniejszych – kiedy nad Kędzierzyn w ramach „bitwy o benzynę” nadlatywały amerykańskie bombowce.

Dlaczego akurat nad Łambinowicami – które trudno uznać za militarne centrum Europy – tak często piloci różnych armii zmagali się ze sobą, rozbijali samoloty i ginęli?

 • Pasja Piotra zaczęła się od opowieści dziadka, o messerschmitcie, który upadł niedaleko ich domu.
 • Odnalazł jego fragmenty po latach.
Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.