Na niebie nad Łambinowicami toczyła się powietrzna wojna. Oni markę samolotu rozpoznają po kawałku blachy znalezionej w lesie

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Na niebie nad Łambinowicami toczyła się powietrzna wojna. Oni markę samolotu rozpoznają po kawałku blachy znalezionej w lesie

Krzysztof Ogiolda

Pasjonaci lotnictwa Katarzyna Byra i Piotr Witek mieszkają w Mańkowicach. Założyli tam Izbę Pamiątek Lotniczych i Militarnych. Ustalili ponad 30 miejsc w rejonie Łambinowic, gdzie podczas wojny doszło do katastrof lotniczych. Zaczynając od niewielkich szczątków samolotu, potrafili ustalić losy pilotów, którzy właśnie tu walczyli i ginęli.

Wśród znalezionych przez parę pasjonatów resztek samolotów są części niemieckie, sowieckie i amerykańskie. Z pierwszej fazy II wojny światowej i z lat późniejszych – kiedy nad Kędzierzyn w ramach „bitwy o benzynę” nadlatywały amerykańskie bombowce.

Dlaczego akurat nad Łambinowicami – które trudno uznać za militarne centrum Europy – tak często piloci różnych armii zmagali się ze sobą, rozbijali samoloty i ginęli?

 • Pasja Piotra zaczęła się od opowieści dziadka, o messerschmitcie, który upadł niedaleko ich domu.
 • Odnalazł jego fragmenty po latach.
Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.