Na narty weź kartę EKUZ i ubezpiecz się

Czytaj dalej
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na narty weź kartę EKUZ i ubezpiecz się

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Za granicą EKUZ warto mieć, ale nie gwarantuje ona pełnej i bezpłatnej opieki opieki medycznej.

Niebawem ferie zimowe. Planując zagraniczny wyjazd na narty lepiej nie zapominać o wyrobieniu Europejskiej Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ten dokument potwierdza nasze ubezpieczenie i uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terytorium Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Każdy członek rodziny musi mieć własny dokument (przyda się też kilka kserokopii, jeśli trzeba będzie je zostawić u lekarza).

Karta EKUZ 
nie uprawnia do bezpłatnego ratownictwa górskiego za granicą

- Karta EKUZ gwarantuje takie zasady udzielania świadczeń zdrowotnych, jakie obowiązują ubezpieczonych w danym kraju. Jeśli w jakimś państwie pacjent dopłaca do pierwszych dni w szpitalu, leków czy wizyty u lekarza – ubezpieczonych obywateli z pozostałych krajów również będzie obowiązywała dopłata - wyjaśnia Robert Bryk, dyrektor opolskiego NFZ.

Szczegółowe informacje o zasadach korzystania ze świadczeń medycznych w poszczególnych krajach znajdziemy na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl (zakładka „wyjeżdżam do”).

W Czechach posiadacz EKUZ bezpłatnie skorzysta z konsultacji u lekarzy POZ, ale jeśli trafi na szpitalny oddział ratunkowy musi zapłacić jednorazowo 90 koron.

W Austrii za leczenie szpitalne nie dłuższe niż 28 dni pacjent zapłaci od 12 euro do 20,1 euro za dzień. Pobyt w szpitalu w ramach standardu podstawowego obejmuje zakwaterowanie pacjenta oraz opiekę lekarską.

We Włoszech koszty porady lekarza POZ musi pokryć z własnej kieszeni – do 36,15 euro za wizytę, zaś świadczenie u specjalisty częściowo sfinansuje NFZ. Leczenie w szpitalu jest bezpłatne.

W wielu kurortach lekarze przyjmują jednak tylko prywatnie, a w związku z tym nie honorują EKUZ. We Francji pacjent najpierw musi sam pokryć leczenia, a następnie może ubiegać się o ich częściowy zwrot. Koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i stomatologa wynosi 23 euro, a u lekarza specjalisty 25 euro.

Trzeba też pamiętać, że karta EKUZ nie uprawnia do bezpłatnego transportu sanitarnego do Polski oraz ratownictwa górskiego za granicą. Koszty takich interwencji mogą sięgać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tys. euro. - Dlatego wyjeżdżając na urlop warto rozważyć dodatkowe komercyjne ubezpieczenie - radzi dyrektor Robert Bryk.

Koszt polisy turystycznej dla całej rodziny na dwutygodniowy wyjazd nie powinien przekraczać kilkuset złotych.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.