Na medycznych właściwościach konopi zarobią toruńskie firmy Spectrum Cannabis i Neuca

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Na medycznych właściwościach konopi zarobią toruńskie firmy Spectrum Cannabis i Neuca

Małgorzata Oberlan

Toruńska grupa Neuca została jednym z pierwszych dystrybutorów marihuany leczniczej w Polsce. Towar ma już w magazynach. Mało kto wie, że spółka Spectrum Cannabis, jedyna jak dotąd sprowadzająca susz do Polski, też ma siedzibę w Toruniu - przy ul. Grudziądzkiej. Przegrani czują się chorzy, bo gram konopnego leku kosztuje aż 64 zł, a miesięczna terapia 2000 zł.

Medyczna marihuana ma szansę stać się flagowym produktem Torunia. Pierwszą firmą, która w Polsce uzyskała stosowną zgodę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i wprowadza na krajowy rynek medyczną marihuanę, jest spółka Spectrum Cannabis. Susz sprowadza z Kanady. To naturalne, biorąc pod uwagę, że należy do kanadyjskiej grupy Canopy Growth Corp. Mało kto jednak wie, że spółka ma swoją siedzibę w Toruniu - dokładnie w biurowcu przy ul. Grudziądzkiej 110-114. Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, spółka działa od 2013 roku. Najpierw centrum miała w Warszawie, a od listopada 2018 roku w Toruniu.

Sprowadzany przez Spectrum Cannabis lek konopny nazywa się Cannabis Sativa. Wczoraj toruńska grupa Neuca, największy hurtowy dystrybutor leków w kraju, pochwaliła się na Facebooku, że została „jednym z pierwszych dystrybutorów medycznej marihuany w Polsce”. Oficjalnie potwierdziła nam tę informację Beata Korzeniewska, rzeczniczka Neuki. Towar jest już w magazynach. - Tym samym rozpoczynamy dystrybucję oczekiwanego przez wielu pacjentów produktu - mówi rzeczniczka.

Gram w aptece kosztuje ok. 64 zł, a miesięczna terapia ok. 2000 zł.

Leki konopne zostały dopuszczone do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych dzięki byłemu posłowi Tomaszu Kalicie z SLD, zmarłemu z powodu glejaka. Polityk zaangażował się w walkę o legalizację medycznej marihuany. Od niedawna dopuszczona ona jest w Polsce legalnie do obrotu. Kupić można ją wyłącznie na receptę. Gram kosztuje w aptece aż 63-65 zł.

Ze stolicy do Torunia

Pierwszą firmą, która w Polsce uzyskała stosowną zgodę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i wprowadza na krajowy rynek medyczna marihuanę jest spółka Spectrum Cannabis. Susz sprowadza z Kanady. To naturalne, biorąc pod uwagę, że należy do kanadyjskiej grupy Canopy Growth Corp.

Mało kto wie, że spółka ma siedzibę w Toruniu - dokładnie w biurowcu przy ul. Grudziądzkiej 110-114. Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, spółka działa od 2013 roku. Najpierw centrum miała w Warszawie. W listopadzie 2018 roku natomiast zmieniła ją na Toruń. Dlaczego? Niestety, firma nie udostępnia do siebie żadnego numeru telefonu. Wiadomo, że w jej zarządzie zasiada przynajmniej jeden Polak - Tomasz Witkowski.

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.