Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na emeryturę trzeba oszczędzać. Ale czy robić to z państwem?

Na emeryturę trzeba oszczędzać. Ale czy robić to z państwem?
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Spośród 19 milionów Polaków (w wieku 25-59 lat) konta emerytalne ma 1,64 mln. Jednak tylko na co trzecie z nich w ubiegłym roku posiadacze dokonali wpłaty na swoją przyszłą „złotą jesień”. Dla młodych, rozpoczynających pracę zawodową prognozy są fatalne - czeka ich emerytalna nędza. Mają to zmienić Pracownicze Plany Kapitałowe.

W skrócie idea PPK sprowadza się do tego: zgodzimy się, żeby co miesiąc uszczknięto nam trochę (2-4 proc.) z pensji, dzięki czemu na starość uzbieramy dodatkowe oszczędności i nasza emerytura nie będzie już tak nędzna, jak ta otrzymana wyłącznie z ZUS. Zgodnie z założeniami programu na bezpieczną przyszłość Polaków mają zrzucić się solidarnie pracownicy, pracodawcy i państwo.

Do PPK mają być zapisywani wszyscy, ale udział jest dobrowolny (można się wypisać). Państwo na zachętę daje składkę powitalną w wysokości 250 zł i roczną dopłatę w kwocie 240 zł. To ma zniechęcić do rezygnacji z PPK, bo konsekwencją będzie utrata właśnie państwowej części składki. Jedną z głównych zalet PPK jest to, że pozwalają one uniknąć podatku od wypracowanych zysków. Podobny system funkcjonuje w Wielkiej Brytanii i z doświadczeń wyspiarzy wynika, że liczba ludzi dodatkowo oszczędzających na emeryturę znacząco tam wzrosła.

Oszczędzanie na własną emeryturę jest koniecznością. Ubiegłoroczny raport OECD - „Pensions at a Glance 2017” - dotyczący systemów emerytalnych na świecie, wskazuje wyraźnie, że  obecni polscy 20-latkowie na starość dostaną na rękę  zaledwie 38,6 proc. swojej ostatniej pensji netto. I to pod warunkiem, że od 20. urodzin będą pracować nieprzerwanie do sześćdziesiątki.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.