Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Na autostradzie A4 potrzebny jest trzeci pas ruchu. Inaczej kierowcy utkną w korkach

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Mirela Mazurkiewicz

Na autostradzie A4 potrzebny jest trzeci pas ruchu. Inaczej kierowcy utkną w korkach

Mirela Mazurkiewicz

Opolscy drogowcy alarmują, że za kilka lat komfort podróżowania po autostradzie A4 może być podobny, jak na drodze powiatowej. Ministerstwo miało pochylić się nad problemem, ale na razie sprawa utknęła w miejscu. A czasu na działanie jest coraz mniej.

- Do szaleństwa doprowadzają mnie na przykład ciężarówki, które wyprzedzają się na włączonym tempomacie - denerwuje się Sławomir, kierowca spod Opola, który często korzysta z opolskiego odcinka A4. - Jeden jedzie z prędkością 89 km/h, drugi o kilometr wyższą i później to wyprzedanie trwa przez kilka kilometrów, a przyblokowani kierowcy wleką się za nimi i klną. Trzeci pas ruchu rozwiązałby ten i wiele innych problemów.

Każdej doby opolski odcinek autostrady pokonuje średnio 35 tys. samochodów i ta liczba stale rośnie.

- Duża część tego ruchu to samochody ciężarowe - mówi Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Są takie momenty, że to dobowe natężenie wzrasta do 40-50 tys. pojazdów. Jeśli będziemy czekać z założonymi rękami, to za kilka lat, gdy natężenie ruchu jeszcze wzrośnie, najmniejsze zdarzenie na autostradzie spowoduje paraliż.

Wystarczy, że dany odcinek A4 zostanie zamknięty na godzinę, a tworzą się wielokilometrowe korki. Utrudnienia na autostradzie odbijają się też czkawką w całym regionie, m.in. w Opolu czy Strzelcach Opolskich, gdzie przenosi się ruch. Skierowanie tego strumienia na drogi miejski powoduje paraliż komunikacyjny, a co za tym idzie wpływa na bezpieczeństwo.

Szacuje się, że dobudowanie trzeciego pasa na 80-kilometrowym opolskim odcinku autostrady A4 może kosztować ok. 2 miliardów złotych.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mirela Mazurkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.