Można wybrać repatrianta

Czytaj dalej
Fot. Archiwum rodzinne
Mirosław Dragon

Można wybrać repatrianta

Mirosław Dragon

Władze Kluczborka zapraszają do siebie konkretną rodzinę Polaków z Kazachstanu. Według nowych przepisów gmina może imiennie zaprosić repatriantów, ale za mniejszą dotację.

Emilia i Wiktor Bieleccy w 2008 roku zarejestrowali się w bazie „Rodak” w Kazachstanie. To lista Polaków mieszkających na Wschodzie, którzy chcą wrócić do ojczyzny.

Syn państwa Bieleckich od 1996 roku mieszka w Klucz­borku, córka Julia w 2004 r. przyjechała do Polski na studia i już tu została. Skończyła psychologię, w ubiegłym roku osiedliła się jako repatriantka w Świdnicy. Ich rodzice chcieliby dołączyć do nich. Ale minęła już prawie dekada, a oni nie mieli zaproszenia (repatriantów musi zaprosić konkretna gmina, żeby mogli na stałe przeprowadzić się do Polski).

W ich imieniu apelował do władz Kluczborka w ubiegłym roku radny i znany społecznik Stanisław Konarski.
Przed wakacjami rada miejska przyjęła jednogłośnie uchwałę o zaproszeniu Emilii i Wiktora Bieleckich do osiedlenia się u nas.

Gmina zapewni im mieszkanie komunalne w Łowkowicach.
- Takie zaproszenie jest podstawą otrzymania wizy wjazdowej do Polski - wyjaśnia Joanna Niedźwiedź, sekretarz gminy Kluczbork. - Zaproszenie tych konkretnych osób ma charakter łączenia rodziny. Zapewniamy państwu Bieleckim lokal mieszkalny. Dofinansowanie do czynszu mogą pozyskać ze środków rządowych.

Wiktor i Emilia Bieleccy oraz ich dzieci urodzili się już w kazachskiej Karagandzie. Rodziny Bieleckich i Zabiżewskich (rodzice pani Emilii) przed wojną mieszkali koło Kamieńca Podolskiego. W 1936 r. zostali przymusowo przesiedleni do dalekiego Kazachstanu w ramach stalinowskich akcji przesiedlania polskich rodzin. Teraz - po przeszło 80 latach - cała polska rodzina wróci do swojej ojczyzny.

Możliwość zapraszania konkretnych repatriantów umożliwia gminom znowelizowana w kwietniu tego roku ustawa o repatriacji.
Poprzednio też można było zapraszać wskazane osoby (tak robił m.in. Kraków, który sprowadzał Polaków ze Wschodu z poszukiwanym wykształceniem i kwalifikacjami zawodowymi), ale wtedy gmina traciła dotację na przygotowanie mieszkania dla repatrianta i jego rodziny.

Teraz gminy mogą zaprosić wskazanych z nazwiska repatriantów, a także wnioskować u wojewody o dotację na przygotowanie im lokum.

Jest jednak jeden szkopuł: po nowelizacji ustawy ta dotacja wynosi tylko 25 tysięcy zł, podczas gdy wcześniej można było dostać pieniądze na całkowite pokrycie kosztów remontu mieszkań.

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl
Można do mnie pisać: mdragon@nto.pl lub dzwonić: 510 026 553.
Zajmuję się północną częścią Opolskiego, a więc takimi miejscowościami, jak: Kluczbork, Olesno, Byczyna, Wołczyn, Praszka, Gorzów Śląski, Dobrodzień i inne.
Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.
Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie prawie 14 milionów odsłon.
Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi. Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.