Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Patryk Drabek

Mourad T. oskarżony o działania terrorystyczne przed sądem w Katowicach. Był zwiadowcą ISIS? Obrońca twierdzi, że brak dowodów

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces Mourada T., który został zatrzymany 5 września 2016 roku przez agentów ABW Fot. marzena bugała-azarko Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces Mourada T., który został zatrzymany 5 września 2016 roku przez agentów ABW
Patryk Drabek

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces Mourada T. Obywatel Maroka, który mieszkał m.in. na Śląsku, jest oskarżony o działalność terrorystyczną w strukturach Państwa Islamskiego. W środę, 4 kwietnia, odbywa się druga rozprawa. - Był zwiadowcą ISIS. Sprawdzał trasy, którymi członkowie tej organizacji mogli się poruszać - twierdzi prokurator Paweł Leks.

Środa, 4 kwietnia, jest drugim dniem procesu Marokańczyka Mourata T., oskarżonego o terroryzm. Stanął przed sądem w Katowicach.

To pierwszy w naszym kraju proces dotyczący współpracownika wysoko postawionego przedstawiciela ISIS. Międzynarodowe śledztwo było prowadzone od 2016 roku, a 7 marca 2018 roku Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia. Mourad T. został zatrzymany 5 września 2016 roku przez agentów katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledczy ustalili, że T. od grudnia 2014 roku do września 2016 roku w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także w Austrii, Grecji, Serbii, Turcji i na Węgrzech działał w Państwie Islamskim (ISIS).

ZOBACZ KONIECZNIE
UŚMIECHNIĘTY I ZRELAKSOWANY OSKARŻONY O WSPÓŁPRACĘ Z PAŃSTWEM ISIS

Zdaniem prokuratury, wśród terrorystów, z którymi współpracował Mourad T., był m.in. Abdelhamid Abaaoud, zaangażowany w wysyłanie bojowników i zwiadowców do krajów Europy oraz młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii.

Sam wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS. Był podejrzewany także o organizację zamachów w Paryżu w 2015 roku. Abaaoud zginął 18 listopada 2015 roku podczas zasadzki w Saint-Denis.

Według śledczych, na liście terrorystów, z którymi współpracował Mourad T., byli także m.in. Soufiane Amghar oraz Khalid Ben Larbi (zostali zabici 15 stycznia 2015 roku podczas obławy w Verviers w Belgii). - Mourad T. regularnie kontaktował się z tymi osobami, spotykał się z nimi i podejmował wspólnie z nimi działania związane z działalnością terrorystyczną - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Czytaj więcej i dowiedz się jakie zarzuty postawiono oskarżonemu oraz jak próbował się on bronić w sądzie. 

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.