Patryk Drabek

Mourad T. oskarżony o działania terrorystyczne przed sądem w Katowicach. Był zwiadowcą ISIS? Obrońca twierdzi, że brak dowodów

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces Mourada T., który został zatrzymany 5 września 2016 roku przez agentów ABW Fot. marzena bugała-azarko Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces Mourada T., który został zatrzymany 5 września 2016 roku przez agentów ABW
Patryk Drabek

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się proces Mourada T. Obywatel Maroka, który mieszkał m.in. na Śląsku, jest oskarżony o działalność terrorystyczną w strukturach Państwa Islamskiego. W środę, 4 kwietnia, odbywa się druga rozprawa. - Był zwiadowcą ISIS. Sprawdzał trasy, którymi członkowie tej organizacji mogli się poruszać - twierdzi prokurator Paweł Leks.

Środa, 4 kwietnia, jest drugim dniem procesu Marokańczyka Mourata T., oskarżonego o terroryzm. Stanął przed sądem w Katowicach.

To pierwszy w naszym kraju proces dotyczący współpracownika wysoko postawionego przedstawiciela ISIS. Międzynarodowe śledztwo było prowadzone od 2016 roku, a 7 marca 2018 roku Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia. Mourad T. został zatrzymany 5 września 2016 roku przez agentów katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledczy ustalili, że T. od grudnia 2014 roku do września 2016 roku w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także w Austrii, Grecji, Serbii, Turcji i na Węgrzech działał w Państwie Islamskim (ISIS).

ZOBACZ KONIECZNIE
UŚMIECHNIĘTY I ZRELAKSOWANY OSKARŻONY O WSPÓŁPRACĘ Z PAŃSTWEM ISIS

Zdaniem prokuratury, wśród terrorystów, z którymi współpracował Mourad T., był m.in. Abdelhamid Abaaoud, zaangażowany w wysyłanie bojowników i zwiadowców do krajów Europy oraz młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii.

Sam wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS. Był podejrzewany także o organizację zamachów w Paryżu w 2015 roku. Abaaoud zginął 18 listopada 2015 roku podczas zasadzki w Saint-Denis.

Według śledczych, na liście terrorystów, z którymi współpracował Mourad T., byli także m.in. Soufiane Amghar oraz Khalid Ben Larbi (zostali zabici 15 stycznia 2015 roku podczas obławy w Verviers w Belgii). - Mourad T. regularnie kontaktował się z tymi osobami, spotykał się z nimi i podejmował wspólnie z nimi działania związane z działalnością terrorystyczną - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Czytaj więcej i dowiedz się jakie zarzuty postawiono oskarżonemu oraz jak próbował się on bronić w sądzie. 

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.