Mord belwederski. Zagadka śmierci żandarma Koryzmy

Czytaj dalej
Fot. NAC
Mariusz Grabowski

Mord belwederski. Zagadka śmierci żandarma Koryzmy

Mariusz Grabowski

Ta sprawa, prócz zaginięcia generała Włodzimierza Zagórskiego i otrucia generała Tadeusza Rozwadowskiego, należy do tzw. kanonu niewyjaśnionych spraw II RP

Przedwojenna prasa okrzyknęła śmierć starszego żandarma Franciszka Koryzmy „Mordem belwederskim”. Nie bez powodu: zastrzelono go w tajemniczych, niewyjaśnionych nigdy okolicznościach, w nocy z 4 na 5 grudnia 1928 r. przed Belwederem. O samym Koryzmie nie mamy wielu informacji: od 1918 r. służył w Wojsku Polskim, a w drugiej połowie lat 20. w 1. Dywizjonie Żandarmerii.

Sprawa jego śmierci już w latach 20. budziła gwałtowne kontrowersje i była jednym z najszerzej komentowanych zabójstw dekady. Wszak był w nią osobiście zamieszany Marszałek Józef Piłsudski. Może właśnie to sprawiło, że do dziś zresztą historycy nie są zgodni co do faktycznego przebiegu tamtych wydarzeń.

Druga rocznica śmierci marszałka Polski Józefa PiłsudskiegoWieńce u stóp popiersia Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.
Robert Drózd/CC BY-SA 4.0 Franciszek Koryzma został zastrzelony kilkadziesiąt metrów od południowego skrzydła Belwederu od strony Łazienek

Marszałek na celowniku
Prof. Andrzej Garlicki, specjalista od dziejów dwudziestolecia, o sprawie Koryzmy pisał w „Siedmiu mitach drugiej Rzeczypospolitej” następująco: „Bezsporne wydają się następujące fakty. Tej nocy Marszałek spał w gabinecie na górze. Około godz. 1.30 Aleksandra Piłsudska usłyszała strzał - gdy zapytała, co się stało, powiedziano jej, że zabity został Koryzma. Jedna z późniejszych hipotez mówiła, że Koryzmę zastrzelił przypadkowo sam Piłsudski, przekonany, że to dybiący na jego życie zamachowiec. Hipoteza ta nie wytrzymała jednak konfrontacji z faktami”.

Jakimi faktami?

Dalej dowiesz się:

z jakim mordem politycznym w II RP wiązano Koryzmę

- jakie tropy podejmowała policja

- który gangster mógł być zaangażowany w mord

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mariusz Grabowski

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Marcin K

Szanowny Panie Mariuszu,
artykuł tematycznie bardzo ciekawy aczkolwiek przywołujący nieprawdziwe
i niepogłębione informacje. O samym Franciszku Koryzmie wiemy już sporo (miejsce urodzenia, rodzice, rodzeństwo, służba wojskowa, narzeczona itp.).
Po drugie w ciele denata została znaleziona tylko jedna kula.
Polecam Pana uwadze opracowanie pt. "Mord belwederski", czyli zabójstwo żandarma Koryzmy, ochroniarza Marszałka Piłsudskiego.
W razie coś proszę o kontakt:
Klimescu@wp.pl

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.