Moje Kresy. Spór o twórczość Henryka Sienkiewicza

Czytaj dalej
Stanisław S. Nicieja

Moje Kresy. Spór o twórczość Henryka Sienkiewicza

Stanisław S. Nicieja

Henryk Sienkiewicz – najpoczytniejszy polski pisarz i twórca mitów narodowych (w tym legendy o obronie Zbaraża) od pierwszych swych powieści budził zachwyt i entuzjazm. Z niecierpliwością czekano na każdy kolejny odcinek nowej powieści drukowanej w gazetach.

Uczono się na pamięć całych rozdziałów jego prozy. Ale miał też od początku bezkompromisowych krytyków. Na temat jego twórczości i jej recepcji społecznej jest ogromna literatura i w każdym kolejnym pokoleniu pojawiają się dziesiątki badaczy tego fenomenu literackiego. Są wśród nich hagiografowie, ale też paszkwilanci. Na jednym biegunie są dogłębni znawcy biografii i dzieła pierwszego polskiego noblisty, a na drugim często powierzchowni publicyści czy też felietoniści, niekiedy strojący się w szaty nieomylnych autorytetów. Trudno ich zliczyć i wymienić z nazwiska.

Prawem subiektywnego wyboru pragnę przywołać w najlepszych (obok Juliana Krzyżanowskiego, Tadeusza Bujnickiego i Lecha Ludorowskiego) znawców twórczości Sienkiewicza – prof. Marcelego Kosmana (rocznik 1940), związanego przez lata z uniwersytetami w Poznaniu i Opolu.

Marcelemu Kosmanowi poświęciłem esej biograficzny przy okazji przyznania temu uczonemu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Przedstawiłem tam jego wszechstronną twórczość, która liczy ponad 60 książek i 1600 artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Jest to jeden z najpłodniejszych polskich historyków, uczeń profesorów Henryka Łowmiańskiego i Gerarda Labudy. Jest polihistorem, wybitnym znawcą dziejów Polski, Litwy, Białorusi, Wielkopolski oraz stosunków wyznaniowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ma też w swoim dorobku kilka biografii naukowych i popularnonaukowych, m.in. księcia Witolda i Wojciecha Jaruzelskiego.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Stanisław S. Nicieja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.