Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Moje Kresy. Spór o twórczość Henryka Sienkiewicza

Czytaj dalej
Stanisław S. Nicieja

Moje Kresy. Spór o twórczość Henryka Sienkiewicza

Stanisław S. Nicieja

Henryk Sienkiewicz – najpoczytniejszy polski pisarz i twórca mitów narodowych (w tym legendy o obronie Zbaraża) od pierwszych swych powieści budził zachwyt i entuzjazm. Z niecierpliwością czekano na każdy kolejny odcinek nowej powieści drukowanej w gazetach.

Uczono się na pamięć całych rozdziałów jego prozy. Ale miał też od początku bezkompromisowych krytyków. Na temat jego twórczości i jej recepcji społecznej jest ogromna literatura i w każdym kolejnym pokoleniu pojawiają się dziesiątki badaczy tego fenomenu literackiego. Są wśród nich hagiografowie, ale też paszkwilanci. Na jednym biegunie są dogłębni znawcy biografii i dzieła pierwszego polskiego noblisty, a na drugim często powierzchowni publicyści czy też felietoniści, niekiedy strojący się w szaty nieomylnych autorytetów. Trudno ich zliczyć i wymienić z nazwiska.

Prawem subiektywnego wyboru pragnę przywołać w najlepszych (obok Juliana Krzyżanowskiego, Tadeusza Bujnickiego i Lecha Ludorowskiego) znawców twórczości Sienkiewicza – prof. Marcelego Kosmana (rocznik 1940), związanego przez lata z uniwersytetami w Poznaniu i Opolu.

Marcelemu Kosmanowi poświęciłem esej biograficzny przy okazji przyznania temu uczonemu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Przedstawiłem tam jego wszechstronną twórczość, która liczy ponad 60 książek i 1600 artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Jest to jeden z najpłodniejszych polskich historyków, uczeń profesorów Henryka Łowmiańskiego i Gerarda Labudy. Jest polihistorem, wybitnym znawcą dziejów Polski, Litwy, Białorusi, Wielkopolski oraz stosunków wyznaniowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ma też w swoim dorobku kilka biografii naukowych i popularnonaukowych, m.in. księcia Witolda i Wojciecha Jaruzelskiego.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Stanisław S. Nicieja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.