Moje Kresy. Brawurowa akcja oddziału Jana Piwnika

Czytaj dalej
Stanisław S. Nicieja

Moje Kresy. Brawurowa akcja oddziału Jana Piwnika

Stanisław S. Nicieja

Przed tygodniem Tomasz Kapica na łamach nto, pisząc o wyprawie kędzierzynian na Białoruś z darami dla tamtejszych Polaków, przypomniał postać Krystyny Posłusznej, której ojciec wziął udział w słynnej akcji uwolnienia polskich więźniów politycznych w Pińsku w 1943 roku.

Pragnę poszerzyć pewne wątki faktograficzne, które zostały zasygnalizowane w tym bardzo ciekawym artykule, gdyż więzienie w Pińsku było miejscem, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej rozegrała się jedna z najbardziej sensacyjnych i spektakularnych akcji odbicia więźniów politycznych. Dokonał tego oddział Armii Krajowej, któremu przewodniczył ukrywający się pod pseudonimem „Ponury” – Jan Piwnik (1912-1944), jeden z najsłynniejszych dowódców polskiej partyzantki: w czasach drugiej wojny światowej w lasach świętokrzyskich oraz na Wołyniu i Nowogródczyźnie.

Brawurowe wyczyny, krzywda, która dotyka bohatera, i śmierć w młodym wieku były zawsze tworzywem w powstawaniu legend i mocno osadzały daną postać w historii. I tak było z Janem Piwnikiem, który umierając w wieku 32 lat, żegnał się ze światem słowami: „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” – krainę jego młodości, a Cezary Chlebowski umiał to opowiedzieć z literackim powabem i wdziękiem. 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Stanisław S. Nicieja

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

vaterlord

Dzień dobry,
szkoda tylko, że nie wskazali Państwo autora prezentowanego zdjęcia pomnika w Wąchocku oraz autora zdjęcia portretu Piwnika, który znajduje się w Michniowie. Autorem obu fotografii jestem ja: W******* Königsberg, autor książki "Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika".

Ponadto przy zdjęciu Piwnika należałoby również podać autora, którym był: Feliks Konderko "Jerzy".

Pozdrawiam
W******* Königsberg

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.