Moda na działki. Połowa działkowców to młodzi ludzie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Kapica
Tomasz Kapica

Moda na działki. Połowa działkowców to młodzi ludzie

Tomasz Kapica

W wielu ogrodach działkowych już nawet połowę członków stanowią młodzi w wieku 30-40 lat. Cenią sobie prywatność, kontakt z przyrodą i świeże warzywa, których uprawa się opłaca.

Adam i Joanna Wilczkowie kupili właśnie działkę w Opolu za 10 tysięcy złotych. Zapewniają, że to „okazja” i że długo się nie zastanawiali. - Tyle kosztują jednorazowe wczasy dla całej rodziny - mówi pani Joanna. - Tymczasem za te pieniądze mam działkę na wyłączność, mogę tam wypoczywać kiedy tylko chcę. Polecamy innym taki sposób spędzania wolnego czasu.

Mocno zaangażowali się w jej urządzenie. - Mąż wykaszał ogród i remontował altankę, a ja zajęłam się sadzeniem - opowiada pani Joanna. - Pracy jest sporo, ale to sama przyjemność.

Dotychczas prowadzenie działki było domeną głównie starszych osób. Ale teraz się to zmienia.
- U nas już prawie połowa działkowców to młodzi ludzie w wieku 30-40 lat - podkreśla Manfred Wojtala, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych Synteza w Kędzierzynie-Koźlu. - Coraz chętniej angażują się w życie naszej społeczności, cieszą się kontaktem z przyrodą. Fajnie, że tak ich to pasjonuje.

Młodzi coraz chętniej angażują się w życie "działkowej" społeczności

Między innymi o renesansie działek wśród młodych rozmawiano w sobotę podczas wojewódzkich obchodów Dnia Działkowca, które odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu.

- Kiedyś działki służyły przede wszystkim zapobieganiu biedzie, a dzisiaj bardziej służą relaksowi - uważa Bartłomiej Kozera, prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców. - To wielkie święto polega na tym, że obserwujemy odnowienie ruchu działkowego.

W sumie do Kędzierzyna-Koźla przyjechało kilkuset działkowców z całej Opolszczyzny.
- Dobrze spotkać się w swoim gronie, porozmawiać o naszych problemach i radościach - mówiła Anna Podoborożna z Kędzierzyna-Koźla. - W ostatnim czasie problemami były przede wszystkim zakusy władz na likwidację niektórych ogrodów, by sprzedawać atrakcyjne grunty. Głośno się temu sprzeciwialiśmy.

Inny z problemów to wszechobecne kradzieże. Działkowcy walczą ze złodziejami jak tylko mogą, ale jak sami przyznają, ich możliwości są bardzo ograniczone.

- Wstawiłem dwa zamki do drzwi, bo tego wymaga ubezpieczalnia, tyle mogłem zrobić - mówi jeden z działkowców. - Przecież jeśli złodziej będzie chciał wejść do środka, to nic go nie powstrzyma.

Konkurs na najpiękniejszy kosz warzywny wygrał Marian Balcer.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.