Tomasz Chudzyński

Młodzi Polacy chcieliby mieć dzieci, ale ich na to po prostu nie stać

Młodzi Polacy chcieliby mieć dzieci, ale ich na to po prostu nie stać Fot. Pixabay
Tomasz Chudzyński

Pomorskie ma jeden z najwyższych w Polsce współczynników dynamiki demograficznej. Jednak ogólnopolskie dane dotyczące przyrostu naturalnego nie są optymistyczne. Eksperci wskazują, że wpływ na urodzenia miałby dopiero wieloletni, obliczony na co najmniej 20 lat, program wsparcia demograficznego. 500 plus byłby tylko jednym z jego elementów.

W 2019 r. urodziło się 375 tys. nowych Polaków - wskazują wstępne wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego. To około 13 tys. mniej niż w roku 2018, o 27 tys. mniej niż w roku 2017 r. i 7 tys. w roku 2016. Dane wskazują, że od chwili wprowadzenia 500 plus, sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości w roku 2016, tylko dwukrotnie w Polsce odnotowano wzrost urodzeń – właśnie w 2016 i 2017 r.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Chudzyński

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

"Młodzi Polacy chcieliby mieć dzieci, ale ich na to po prostu nie stać" - od razu mówiłem, że 500+ nie spowoduje lawinowego wzrostu liczby urodzin. Pięć stów miesięcznie nie wystarczy do podjęcia tak ważnej i odpowiedzialnej decyzji. Widać, że ku mojemu wielkiemu zdziwieniu Polacy bardziej myślą, niż chciałby Kaczyński. Myślał, że sypnie marnym groszem, a ludzie będą do łóżek stawiali się w kolejkach. A tu się okazało, że jeszcze potrzeba więcej żłobków, przedszkoli, szkół na odpowiednim poziomie z nauczycielami wynagradzanymi adekwatnie do swoje pracy.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.