Karina Obara

Młodzi nie mają zaufania do władzy. Chcą zmiany i wyrazistości rządzących

Dr Patryk Wawrzyński: - Partia Szymona Hołowni to nie jest formacja dla młodych ludzi i od początku orientuje się na wyborców powyżej 30 roku życia Fot. Archiwum prywatne Patryka Wawrzyńskiego Dr Patryk Wawrzyński: - Partia Szymona Hołowni to nie jest formacja dla młodych ludzi i od początku orientuje się na wyborców powyżej 30 roku życia
Karina Obara

Rozmowa z dr. Patrykiem Wawrzyńskim, politologiem z UMK w Toruniu, o tym, dlaczego młodzi popierają Lewice i Konfederację.

- Bardzo ciekawe badania opublikował ostatnio IBRIS. Okazało się, że gdyby teraz odbyły się wybory, 49 proc. młodych ludzi zagłosowałoby na Lewicę, 31 proc. na Konfederację, a 8 proc. na PiS. Czy to znaczy, że idzie nowe?
Z reguły młodzi wyborcy są dużo bardziej radykalni, a więc albo uznają PiS za mało konserwatywny i kierują się do Konfederacji, albo za mało postępowy i wtedy poszukują alternatywny na Lewicy. Jest to podwójnie interesujące, gdyż pokazuje jak silną transformację przeszedł polski system partyjny od 2015 r. Po pierwsze, dla młodych ludzi PiS stał się obok PO i PSL czymś w rodzaju politycznego centrum, w którym nie można znaleźć bardziej zdecydowanej ścieżki zmian w kraju.

Dlaczego Konfederacja cieszy się takim powodzeniem wśród młodych? Więcej informacji przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Głosować to ja będę jak będą wolne wybory, na razie jest plebiscyt: Której bandzie nieodpowiedzialnej przed wyborcami pozwalamy na wszystko.

Nie jestem młody (67 l), ale też nie mam zaufania do władzy z nadania partyjnego - obojętnie: PZPR, AWS, SLD, PO czy PiS. Chcę przejrzystego zarządzania krajem i prawdziwego trójpodziału władz. Do tej pory hasło "trójpodział władz" to pic na wodę, bo władza jest jedna i mieści się w tej centrali partyjnej której udało się w plebiscycie i wcisnęła do Sejmu najwięcej rąk do głosowania. Której władzy przedstawicielem jest Zbigniew Ziobro: ustawodawczej, wykonawczej czy sądowniczej?

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.