„Misja szkoła”. Dzięki takim akcjom dzieci uczą się być dobrymi ludźmi

Czytaj dalej
Fot. archiwum szkoły
Dariusz Nawrocki

„Misja szkoła”. Dzięki takim akcjom dzieci uczą się być dobrymi ludźmi

Dariusz Nawrocki

Uczniowie z Broniewic przez kilka ostatnich lat finansowali naukę małej Lucy z Kenii. Teraz sponsorują Kishore, ocierocone dziecko z Indii.

Szkoła Podstawowa w Broniewicach już od ponad 10 lat nosi imię Janusza Korczaka, który całe swoje życie poświecił osieroconym dzieciom.

Nauczyciele nie chcieli skoncentrować się tylko na opowieściach o życiu patrona szkoły. Postanowili realizować jego misję w praktyce.

- Wszystko związane jest z korczakowskim charakterem naszej szkoły. Szukaliśmy praktycznego zastosowania wskazań Korczaka, który mówił: "Masz obowiązek zmieniać świat".

- Troszczymy się o nasze dzieci. Zależy nam jednak również na tym, by były one wrażliwe na los innych dzieci i czuły potrzebę troski o tych, którzy ich pomocy potrzebują - tłumaczy Artur Banaszak, opiekun samorządu szkolnego.

W 2009 roku nawiązali współpracę z ojcami franciszkanami i włączyli się w akcję „Adopcja na odległość”. Organizowali kiermasze, a uzbierane pieniądze przekazywali na naukę i życie Lucy Warwino Kimathi z Kenii. Przez 6 lat zebrali dla niej około 14 tysięcy złotych.

Gdy Lucy skończyła szkołę, zaczęli poszukiwać nowego wyzwania. Włączyli się w projekt adopcji na odległość „Misja szkoła” organizowany przez ojców oblatów. Tym razem postanowili wspierać utrzymanie i edukację Kishore Babu, osieroconego hinduskiego chłopca mieszkającego w Ramanakkapeta w Indiach. Pieniądze potrzebne na roczne opłacenie szkoły, zakup przyborów szkolnych, mundurka, leków oraz ciepłego posiłku w ciągu dnia już zostały przekazane na rzecz chłopca.

- Najważniejsze jest to, że dzięki tym akcjom uwrażliwiamy dzieci na drugiego człowieka. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ciężko żyje się ludziom na innych kontynentach - zauważa Maria Żukowska, dyrektor szkoła, a Artur Banaszak kontynuuje:

- Dzieci uczą się być dobrymi ludźmi, uczą się wrażliwości i empatii.

Nauczyciele podkreślają również, że przy okazji realizowane są inne cele dydaktyczne. Uczniowie korespondują z Lucy i Kishore w języku angielskim. - Na lekcjach tłumaczą te listy i na nie odpisują. Wysyłają również kartki świąteczne w języku angielskim. Myślę, że jest to też fajna forma dydaktyki - podkreśla pani dyrektor.

Osoby zainteresowane współpracą zachęca do kontaktu ze szkołą (tel. 52 351 44 51).

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.