Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Milion złotych na pomnik Korfantego w Warszawie. Dziś w Warszawie podpisanie porozumienia między władzami Warszawy i śląskich miast.

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Marcin Zasada

Milion złotych na pomnik Korfantego w Warszawie. Dziś w Warszawie podpisanie porozumienia między władzami Warszawy i śląskich miast.

Marcin Zasada

Dziś podpisanie porozumienia w sprawie budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. W śląskich samorządach na ten cel zebrano prawie milion złotych. Monument ma być gotowy jesienią tego roku. Dzisiejsze porozumienie razem z władzami Warszawy podpisze - w imieniu śląskich samorządów - prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. Uroczystość odbędzie się w miejscu, w którym planowany jest pomnik Korfantego: u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli.

Śląscy samorządowcy chcą w 7 miesięcy zrobić to, czego kolejnym polskim rządom nie udało się przez ponad 70 lat: doprowadzić do godnego upamiętnienia w Warszawie Wojciecha Korfantego. Problem w tym, że za pomnik słynnego Ślązaka zapłacimy sami.

- Zależy nam na tym upamiętnieniu, bo dzięki Korfantemu Polska więcej zawdzięcza Śląskowi niż odwrotnie. Trudno w ogóle wyobrazić sobie, jak wyglądałoby państwo polskie w latach 20., gdyby nie śląski przemysł, który Korfanty podał Polsce „na tacy” - podkreśla Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego, którego delegacja też wybiera się dziś do Warszawy.

Budowa pomnika wywołuje emocje na Śląsku z jednego powodu: polski dług wobec Korfantego będzie spłacany pieniędzmi ze śląskich podatków.

Do inicjatywy prezydenta Kostempskiego przyłączyło się już kilkanaście miast, m.in. Ruda Śląska, Zabrze, Siemianowice Śl., Mikołów, Piekary Śl., Chorzów, a nawet Opole czy Kędzierzyn-Koźle. W sumie uzbierały niespełna milion złotych. Warszawa dorzuci do tego przedsięwzięcia ok. 300 tys. zł, wskaże też miejsce i zajmie się drogą formalną: zainicjowaniem prac komisji urbanistycznej, ogłoszeniem konkursu i wyłonieniem wykonawcy.

- To skandal, że górnośląskie elity polityczne wykazują się całkowitą nieudolnością w prowadzeniu polityki pamięci. Finansowy udział śląskich miast w budowie pomnika to kolejny wiernopoddańczy akt ich reprezentantów - uważa Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. Dziś RAŚ organizuje w tej sprawie konferencję prasową przed siedzibą metropolii, która na Korfantego wyłoży 100 tys. zł.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.