Milczenie jest złotem? Nad wodą niekoniecznie

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Milczenie jest złotem? Nad wodą niekoniecznie

Krzysztof Ogiolda

Nic w mijającym tygodniu nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak dobiegające z różnych mediów informacje o utonięciach. Nie udało się ich uniknąć w naszym regionie. W Polsce śmierć w wodzie już po pierwszych dniach upałów znalazły dziesiątki osób.

Ludzka śmierć – w każdych okolicznościach - domaga się szacunku i milczenia. Zatem o zmarłych, zgodnie z radą starożytnych, nie mówmy nic lub dobrze. Refleksja potrzebna jest nam, żywym. Przecież żadnej z osób, które utonęły, nie spotkało to na bezludnej wyspie. Problem nie w tym, że nie rzucano się im na pomoc. Owszem, takie próby były. Także te heroiczne, gdy ktoś ratował drugą osobę, samemu tonąc. Jak to napisano w mądrej Księdze? Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich.

Niepokoi mnie to, co dzieje się wcześniej. Toteż pytam: Dlaczego milczymy, kiedy pijany człowiek zakłada się z kolegami, że przepłynie wszerz Wisłę? (Tu akurat nieszczęścia udało się uniknąć). Dlaczego ktoś przyjmuje podobny zakład? Co sprawia, że sznurujemy sobie usta, kiedy pływak rozgrzany upałem z łodzi wskakuje wprost do lodowatej – w porównaniu z temperaturą jego ciała – wody? Obawiam się, że problem jest szerszy niż zaludnione urlopowiczami plaże i głębszy od zbiorników, nad którymi spędzają lato. Łatwo zabieramy głos, dyskutujemy, bronimy racji, zmagamy się o pryncypia w sieci. W realu raczej milczymy: na widok brawury pływaka, w kontakcie z kierowcą, który podchmielony wstaje od stołu i sięga po kluczyki, na krzyk maltretowanego dziecka. Lepiej milczeć, bo ktoś się odwarknie, może uderzy, a prawie na pewno zwymyśla.

Mimo takiego ryzyka nie milczmy. Nie zapominajmy, że – jak pisał Thomas Merton, amerykański poeta i trapista - nikt nie jest samotną wyspą. A w każdym razie nie powinien być. Zwłaszcza latem nad wodą.

Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.