„Mieszkanie dla Młodych”. Można składać wnioski

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Tomasz Kapica

„Mieszkanie dla Młodych”. Można składać wnioski

Tomasz Kapica

Od dziś znów można składać wnioski w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ale trzeba się bardzo spieszyć.

Pieniądze przewidziane na ten rok praktycznie skończyły się już kilka miesięcy temu (łącznie 740 mln zł). Ale rządowi udało się wygospodarować dodatkowo około 67 mln złotych. Wnioski o dofinansowanie w ramach tej puli można składać w bankach już od dziś, mogą to robić także mieszkańcy Opolszczyzny. Ale trzeba się bardzo spieszyć, ponieważ 67 mln zł to kwota na całą Polskę i starczy zaledwie na około 2,5 do 3 tysięcy dopłat.

- W praktyce pieniądze mogą się skończyć w ciągu kilkudziesięciu godzin - usłyszeliśmy w jednym z banków obsługujących program.

Do sierpnia 2015 roku w ramach programu można było składać tylko wnioski o dofinansowanie zakupu nowych mieszkań. Zapis ten najbardziej uderzył w Opolszczyznę, gdzie buduje się najmniej nowych bloków. W efekcie w latach 2014-2015 w naszym regionie złożono tylko 200 wniosków do programu „MdM”.

Po rozszerzeniu go na mieszkania z rynku wtórnego przyjęto 600 kolejnych wniosków od Opolan. I z pewnością byłoby ich dużo więcej, gdyby nie fakt, że pieniądze z rządowej puli bardzo szybko się kończą. Przypomnijmy, że już 1 lutego 2017 r. banki kredytujące wstrzymały przyjmowanie wniosków z terminem wypłaty dofinansowania wkładu własnego w 2017 r., a 7 kwietnia 2017 r. zastopowano przyjmowanie wniosków na wypłaty w 2018 r.

O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto nie ukończył 35. roku życia (lub ukończy 35. rok życia w 2017 roku) oraz nie był dotychczas właścicielem nieruchomości mieszkalnej (nie dotyczy osób wychowujących co najmniej troje dzieci). Dofinansowanie można uzyskać na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego; lokalu o powierzchni do 75 m kw. (lub 85 m kw. w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci) lub niewielkiego domu.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.