Mieszkańcy skarżą się na drgania przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. ZDMiKP odpowiada

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

Mieszkańcy skarżą się na drgania przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. ZDMiKP odpowiada

Marta Mikołajska

Z prośbą o interwencję skontaktowała się z nami mieszkanka ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Kobieta skarży się na uciążliwe drgania budynków i hałas, powodowane przejazdem tramwajów. Rzecznik bydgoskich drogowców zapewnia, że przegląd torowiska zostanie wykonany ponownie.

- Mieszkam w jednym z budynków w ścisłym Śródmieściu. W ostatnim czasie drgania znacznie się nasiliły. Są odczuwalne w całym budynku: w podłogach, meblach (np. w porze nocnej drży kanapa). Trzęsienie przenosi się na kaloryfery, a szkło w witrynach okien aż dzwoni - opowiada pani Eliza.

Bydgoszcz. Tramwaj nie daje spać mieszkańcom

Jak podkreśla bydgoszczanka, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy kilkukrotnie zwracała się do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy z prośbą o interwencję w sprawie narastających drgań powodowanych przez większość składów tramwajowych poruszających się ul. Gdańską. Miała otrzymać zapewnienie, że zlecony zostanie przegląd torowiska. Tak też się stało - jednak nie zmieniło to sytuacji.

- Niektóre składy kursujące ul. Gdańską zaczęły powodować takie drgania i hałasy, że wybudzają ze snu w nocy. Nadto niektóre tramwaje poruszają się bardzo głośno, wydając z siebie stukoty czy dźwięki jakby obluzowanych elementów. Wiadomo, że skład tramwajowy to sprzęt ciężki i nikt nie wymaga, aby poruszały się one całkowicie niezauważalnie, ale mając na uwadze nawet ostatnie wydarzenia, gdy byliśmy świadkami tego, jak w czasie kursu jednego ze składu odpadł silnik, a także to, jak często tramwaje w naszym mieście są holowane przez składy techniczne z uwagi na awarie, to nasuwa się jednak pewna obawa o stan techniczny taboru tramwajowy w naszym mieście - komentuje pani Eliza.

Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji w Bydgoszczy zapewnia, że tramwaje sukcesywnie są wymieniane na nowe. Przy rozbudowie ul. Kujawskiej i Wojska Polskiego zakupionych zostało 21 nowych niskopodłogowych tramwajów Swing. Obecnie w mieście jeździ 35 nowoczesnych tramwajów, co stanowi ok. 1/3 wszystkich tramwajów w mieście. Jak podkreśla nasz rozmówca, nowy tabor obsługuje 52 proc. pracy przewozowej w mieście.

Na bieżąco kontrolowany jest także stan torowiska na ul. Gdańskiej.

Zapytaliśmy czy przy realizacji inwestycji tramwajowych w Bydgoszczy wykorzystywane są rozwiązania, które mają na celu zminimalizowanie uciążliwych drgań.

- Na ul. Gdańskiej od Śniadeckich do Kamiennej zastosowane zostały maty wibroilozacyjne, których zadaniem jest minimalizowanie negatywnych skutków od poruszających się tramwajów - podkreśla Tomasz Okoński. I zapewnia: - Niemniej jednak, po raz kolejny skierujemy służby celem sprawdzenie torowiska na ul. Gdańskiej. Trzeba mieć jednak świadomość, że mamy tam bardzo gęstą zabudowę. Po ulicy poruszają się nie tylko tramwaje, ale też samochody i autobusy.

Pytania dotyczące stanu bydgoskiego taboru, a także częstotliwości przeglądów oraz statystyk awarii tramwajów z ostatniego kwartału skierowaliśmy bezpośrednio do zarządu Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. Na odpowiedź czekamy.

Marta Mikołajska

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kamilnowicki

Biorąc pod uwagę liczbę dziur w torowisku na Gdańskiej to nie wiem o jakim przeglądzie mówi ZDMiKP. Zapewne był to przegląd zza biurka !!! Pan Bruski też może by się w końcu ruszył i zobaczył jak Bydgoszcz wygląda! Zarządzanie miastem to nie siedzenie w gabinecie. A tych specjalistów z ZDMiKP czas wymienić. Banda nieudaczników!!!! Bruski do roboty !!!!

Czytelnik_01

Przeglądy torowiska? Czy tylko pieczątką na papierze, żeby formalności sir zgadzały? Wystarczy przejść się ulicami, np. Gdańską (nie zastawiać się nowiutkim torowiskiem na Kujawskiej) i zobaczyć jak te tory wyglądają. Miejscami szyny są wykruszone i to widać. :(

radomirsibilla

ile swingów jeździ ??? Niech ten Pan to udowodni, a nie farmazony opowiada . Ile swingów stoi na zajezdni , i nich napisze dlaczego . Mijanka tramwajów na Bałtyckiej i Kazimierza wielkiego brak słów . My motorniczowie musimy podpowiadać jak to ma działać bo tęgie głowy już tydzień nad tym myślą . Tramwaje jeżdżą opóźnione - 25 minut a motorniczy nawet nie ma czasu na przerwę. Brawo WY.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.