Mieszkańcy Łężycy obawiają się budowy nowego schroniska dla zwierząt w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Maciej Dobrowolski

Mieszkańcy Łężycy obawiają się budowy nowego schroniska dla zwierząt w Zielonej Górze

Maciej Dobrowolski

W ostatnim czasie sporo się mówi o potrzebie budowy nowego schroniska dla zwierząt. Jako potencjalną lokalizację władze miasta wymieniły Łężycę. Mieszkańcy mają jednak wiele obaw związanych z inwestycją.

O tym, że miasto przymierza się do budowy nowego schroniska dla zwierząt w Łężycy informowaliśmy już na początku marca. - Szukaliśmy lokalizacji, która byłaby jak najmniej szkodliwa, a łatwa do realizacji - tłumaczył nam wtedy prezydent Janusz Kubicki. - Zbudowanie takiego obiektu w środku lasu wiązałoby się z koniecznością przyłączenia wody, prądu, stworzenia nowej drogi. Chcielibyśmy uniknąć takich niedogodności. Wydaje się, że lokalizacja, którą wskazujemy w Łężycy, czyli w okolicy oczyszczalni ścieków, jest idealna.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Na terenie po byłej Estradzie rusza budowa nowej galerii handlowej w Zielonej Górze. A już wkrótce także ronda!

Po naszych publikacjach z redakcją „GL” skontaktowali się zaskoczeni mieszkańcy, którzy o pomyśle budowy schroniska dowiedzieli się z mediów. - Dlaczego nikt z nami nie porozmawiał? Czemu nie przeprowadzono szerokich konsultacji społecznych? - pyta Anna Stróżyńska, mieszkanka Łężycy. - Uważam, że to miejsce jest nieodpowiednie dla zwierząt. W lecie, kiedy panują upały, w okolicy rozchodzą się bardzo nieprzyjemne zapachy. Ten teren jest także mocno nasłoneczniony, szybko się nagrzewa. Natomiast sama oczyszczalnia ścieków również generuje hałas, pracujące maszyny powodują wibracje i szum. Zwierzęta są bardziej wyczulone na takie kwestie. Będzie im niekomfortowo w tych warunkach. Dla ich dobra powinniśmy szukać innej lokalizacji w Zielonej Górze.

Z tym poglądem zgadza się również Anna Nowak, która kupiła jakiś czas temu dom w Łężycy. - Trzeba pamiętać, że w tej okolicy często przelatują samoloty i to na niskim pułapie. W dodatku obok odbywają się testy fajerwerków oraz petard. To nie są dobre warunki dla bezdomnych zwierząt - przekonuje zielonogórzanka. I jednocześnie zwraca uwagę na inny aspekt całej sprawy. - Zdarza się, że w okolicy schroniska ludzie porzucają swoje zwierzęta. Obawiamy się, że takie zestresowane zwierzę może zaatakować nasze dzieci - twierdzi A. Nowak. Mieszkańcy liczą, że miasto w większym stopniu wsłucha się w ich argumenty. Z tego powodu zebrali podpisy po petycją, którą przesłali do magistratu. Ale również władze obecnego schroniska podchodzą dosyć sceptycznie do lokalizacji zaproponowanej przez urząd miasta.

- Jeśli chodzi o Łężycę to ostatnio po spotkaniu z mieszkańcami i obserwacji terenu nie byłabym za tym, żeby budować tam schronisko - mówi Magdalena Zwolska z Inicjatywy dla Zwierząt. - Okazuje się, że niedaleko jest strzelnica, dodatkowo ludzie testują tam bardzo często petardy, a także nie ma w ogóle zacienienia, więc nie jest to dobry teren. Jest on tuż przy oczyszczalni, więc trzeba latem zobaczyć, jaki jest tam przepływ powietrza. Zwierzęta są dużo bardziej czułe na zapachy i trzeba o tym pamiętać. Dodatkowo mieszkańcy zaznaczyli, że nad Łężycą w okresie od wiosny do jesieni latają często samoloty dość nisko i są wykonywane akrobacje, a to niesie za sobą dodatkowy, duży hałas, który także nie sprzyjałby zwierzętom.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kobieta przeżyła szok, gdy na cmentarzu w Zielonej Górze nie znalazła grobu pochowanych członków rodziny

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk zwraca uwagę na koszty: - Razem z infrastrukturą budowa schroniska od podstaw mogłaby sięgnąć nawet 15 mln zł. Ale w Łężycy ta inwestycja będzie tańsza. Jej koszt mógłby wynieść 8 mln zł. Wspólnie z radą miasta wybierzemy zespół ekspertów, który zajmie się kwestią lokalizacji schroniska.

Maciej Dobrowolski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.