Mieszkańcy inwestują w miejski teren, a ratusz zachęca ich do wykupienia działki

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Katarzyna Dworska

Mieszkańcy inwestują w miejski teren, a ratusz zachęca ich do wykupienia działki

Katarzyna Dworska

Niedawno pisaliśmy o wspólnocie mieszkaniowej z Kapuścisk, która przez wiele lat nie mogła się doprosić remontu zrujnowanego chodnika.

Dziurawy chodnik i niesforne drzewa

W końcu lokatorzy bloku przy Betoniarzy 1 postanowili wziąć sprawy we własne ręce i zapłacili za położenie nowej nawierzchni. - Miarka się przebrała, gdy jedna z sąsiadek się tam przewróciła i połamała - opowiadała nasza Czytelniczka. - Sięgnęliśmy więc do funduszu remontowego, mimo że to nie jest nasz teren.

Mieszkańcy mieli również problem z wysokimi drzewami, których gałęzie zasłaniały ich okna. - Znajdują się poza działką, która jest naszą własnością - mówi Czytelniczka. - I to właściciel gruntu powinien o nie zadbać. Ale znowu musieliśmy sami zapłacić za ich obcięcie. Dlaczego jest tak, że to my musimy ponosić wszelkie koszty? Przecież tymi drzewami powinien zająć się ktoś z wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Za teren przyległy do bloków przy Betoniarzy 1 i 3 odpowiada Administracja Domów Miejskich i to właśnie tam powinni zwrócić się lokatorzy odnośnie interwencji związanych z zielenią i chodnikami.

Teren najłatwiej jest wykupić

Wspólnota posiada prawo własności tylko po obrysie ścian budynku. Może to powodować więc różne komplikacje. - Bez zgody zarządcy terenu wszelkie prowadzone prace są wykonywanie niezgodnie z przepisami - usłyszeliśmy w biurze prasowym Urzędu Miasta w Bydgoszczy. - W takich sytuacjach niezmiennie zachęcamy mieszkańców do nabycia tych działek na preferencyjnych warunkach. Takie rozwiązanie pozwala na zarządzanie m.in. chodnikami, trawnikami i skwerami przylegającymi do nieruchomości.

Tak działa wiele wspólnot znajdujących się w Bydgoszczy. Doskonałym przykładem są te, które znajdują się na osiedlu Leśnym. - Lokatorzy biorą na siebie koszty utrzymania, ale mogą liczyć na pomoc miasta przy budowie chodników i parkingów w oparciu chociażby o program „25/75” budżetu obywatelskiego - odpowiada ratusz. - Przejęcie tego terenu na pewno ułatwiłoby zarządzanie nieruchomością w sposób przez nich oczekiwany.

Jednocześnie miasto w ciągu najbliższych dni planuje oględziny trzech drzew znajdujących się w pasie drogowym ul. Betoniarzy. - Zieleń utrzymywana jest przez wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska interwencyjnie - uzupełniają pracownicy ratusza.

Katarzyna Dworska

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.