Międzynarodowe Święto Pszczoły w Przylepie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Międzynarodowe Święto Pszczoły w Przylepie

Leszek Kalinowski

W sobotę i niedzielę, 6-7 sierpnia, w parku sołeckim w Przylepie odbędzie się Święto Pszczoły. Impreza odbędzie się już po raz drugi.

Sobota i niedziela zapowiada się słodko i zdrowo?
Myślę, że tak właśnie będzie, a to z powodu Drugiego Międzynarodowego Święta Pszczoły, które organizujemy w parku sołeckim w Zielonej Górze Przylepie przy ul. Kolejowej.

My, czyli?
Stowarzyszenie Bractwa Pszczelarzy i Bartników Ziemi Lubuskiej, obecnie zrzesza ono 38 pszczelarzy. I co nas cieszy, są wśród nas także młode osoby, 18-19-latkowie, których pszczelarstwo bardzo interesuje. Wszystkim nam zależy, by chronić pszczoły, uświadamiać ludzi, jak wielką rolę odgrywają one w naszym życiu. Jak cudownym lekiem jest miód.

Trzeba wiedzieć, jak go brać?
To zależy, jakie mamy dolegliwości. Np. na choroby górnych dróg oddechowych oraz astmę oskrzelową dobre są inhalacje z 20-procentowym roztworem miodu. Na szale zaleca się miód z rzodkwią. Na nadciśnienie wskazane jest przyjmowanie trzy razy dziennie przed jedzeniem, po jednej łyżce stołowej mieszaniny miodu z taką samą ilością żurawiny, przepuszczonej przez maszynkę do mielenia mięsa. Przy chorobach naczyń kończyn dolnych i niedokrwiennej chorobie serca poleca się miód z czosnkiem.

Ponoć pomaga też cierpiącym na bezsenność?
Zaleca się picie roztworu miodu przed snem. Napój taki przygotowuje się, rozpuszczając łyżkę miodu w szklance ciepłej wody z cytryną. Miód dodany do mleka zapobiega anemii.

Nie tylko takie porady będzie można uzyskać podczas weekendowego święta?
Oczywiście, będzie też ciekawy wykład prof. Bogdana Kiędzi o współczesnych metodach leczenia człowieka produktami pszczelimi (miód, pyłek, propolis, mleczko pszczele, jad pszczeli). Mikroklimat pszczół leczy astmę”. Odbędzie się on w niedzielę o 10.30 w starym kościele w Przylepie.

Co jeszcze będzie w programie dwudniowego święta?
W sobotę od godz. 12.00 otwarty zostanie kiermasz pszczelarski w parku w Przylepie. Będzie można kupić produkty z Polski i Czech. Oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na godz. 14.00, a pokaz dziergania kłody bartniej (nadrzewne ule) oraz wchodzenia na drzewo ledziwem (na linach) przez Rafała Lisiewicza o 14.45. Nie zabraknie też występów artystycznych: Łężyczanek (15.00), Zespołu Górali Czadeckich ze Stanowa (15.30), Świdniczanek (16.00), zespołu z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (16.30), zespołu z Czerwieńska (17.00), Bolera ze Starego Kisielina (17.30) oraz kabaretu Zośka z Lubska (19.00).

Nie zapominamy również o wykładach...
Będą też wykłady w starym Kościele (16.00 - 18.00): Ochrona środowiska przed zagładą pszczół na skutek nieodpowiedniego stosowania oprysków w rolnictwie i sadownictwie. Wielkie zagrożenie pojawiających się nowych chorób pszczół. Wykład poprowadzi prof. Benedykt Polaczek z Instytutu Pszczelarskiego w Berlinie. Natomiast dr Tadeusz Woźniak, lubuskie wojewódzki lekarz weterynarii przybliży najnowsze przepisy, dotyczące sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych oraz pszczelich. W godz. 18.00 - 19.30 o gospodarce pasiecznej całorocznej mówić będzie Mirosław Sedlaczek z Czech, właściciel 900 rodzin pszczelich. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna (20.00).

Jaki jest dla pszczelarzy ten rok?
Średni. Rzepak był ładny. Akacja i lipa połowicznie... Teraz stoję na gryce w Czechach. Jak będzie, zobaczymy. Na razie jest dobrze.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.