Maturzysto, ELA powie ci, jaką możesz mieć pensję po studiach

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Maturzysto, ELA powie ci, jaką możesz mieć pensję po studiach

Iwona Kłopocka-Marcjasz

System Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) pozwala sprawdzić studentom i kandydatom na studia, jak po uzyskaniu dyplomu będzie im się wiodło na rynku pracy. Właśnie ukazały się wyniki trzeciej edycji badania.

Na studia idzie się z chęci rozwijania własnych zainteresowań i pasji poznawczej. Nie zaszkodzi jednak przy okazji wiedzieć, na jakie zarobki można liczyć po kilku latach zgłębiania wymarzonej dziedziny. To podpowiedź zarówno dla tych, którzy jeszcze się wahają, jak i dla tych, którzy już studiują i chcieliby dokonać zmian, które poprawią w przyszłości ich sytuację.

Absolwenci opolskich uczelni na tym tle lokują się niestety poniżej średniej krajowej. Świeżo upieczony magister z dyplomem Uniwersytetu Opolskiego w 2016 roku zarabiał średnio 2170 zł, co stanowiło zaledwie 55 proc. średnich zarobków w miejscu zamieszkania. Dla porównania absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego zarabiał w 2016 roku średnio 2905 zł.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.