Maszt w Płotach. Play odpiera zarzuty mieszkańców w sprawie budowy 53-metrowej instalacji w środku wsi

Czytaj dalej
Fot. Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski

Maszt w Płotach. Play odpiera zarzuty mieszkańców w sprawie budowy 53-metrowej instalacji w środku wsi

Maciej Dobrowolski

W zeszłą sobotę, 6 czerwca, mieszkańcy Płot zorganizowali protest przeciwko planowanej budowie 53-metrowego masztu telefonii komórkowej. – Boimy się o nasze zdrowie – przekonywali. Ale odpowiedzialna za inwestycję firma Play zapewnia, że celem przedsięwzięcia jest zapewnienie mieszkańcom jak najlepszego dostępu do sieci telekomunikacyjnej i szybkiego internetu.

Protest mieszkańców Płot


Przypomnijmy, sieć komórkowa Play zamierza w Płotach, na działce położonej w pobliżu świetlicy oraz terenów rekreacyjnych przy stawie, wybudować dla swojej sieci telefonii komórkowej maszt w wysokości 53 metrów. Stowarzyszenie Mieszkańców Płotów i Zagórza zorganizowało z tego powodu protest, którego celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec obecnej lokalizacji masztu.

– Chciałbym podkreślić, że my nie jesteśmy przeciwko budowie takich obiektów. Uważamy jednak, że planowana lokalizacja jest zła. W pobliżu znajduje się przedszkole, szkoła a także tereny rekreacyjne przy stawie. To jest sam środek naszej wsi - tłumaczy Leszek Nojszewski, prezes stowarzyszenia a zarazem sołtys Płotów.

Ważnym elementem obaw mieszkańców jest kwestia zdrowia. – Nie zgadzamy się na stawianie takich masztów obok domów mieszkalnych. Uważamy, że ta technologia nie jest na tyle zbadana, żeby ryzykować nasze zdrowie i życie. Są miejsca, pola czy łąki wokół nasze wsi, gdzie można zbudować taki maszt. Nie rozumiemy, czemu ktoś chce to zrobić w centrum wioski – mówi Tamara Dobrychłop, mieszkanka.

Uważamy, że ta technologia nie jest na tyle zbadana, żeby ryzykować nasze zdrowie i życie. Są miejsca, pola czy łąki wokół nasze wsi, gdzie można zbudować taki maszt.

Co warto podkreślić, mieszkańcy mają za złe operatowi, że ten nie przeprowadził z nimi konsultacji społecznych i nie chce rozmawiać na temat zmiany lokalizacji. – Wysyłaliśmy pisma, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi - tłumaczy Jerzy Łaboński, jeden z organizatorów protestu.

Protest przeciwko budowie masztu w Płotach
Maciej Dobrowolski Protest przeciwko budowie masztu w Płotach

Stanowisko firmy Play


Jak do sprawy odnosi się firma Play? Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego – przekonuje Jan Pilewski, z biura prasowego Play. - Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze, wezwanie pomocy medycznej, czy innych służb ratowniczych, kiedy wymaga tego sytuacja.

Operator podkreśla, że inwestycja w Płotach jest oparta jest o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju przedsięwzięciach.

Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. „fake newsów” związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej.

- W związku z tym nie wymaga żadnych dodatkowych procedur (w tym także konsultacji) ponad te, które jako operator, a tym samym inwestor, spełniamy realizując każdy proces budowlany. Konsultacje w tym przypadku pozostają w gestii władz lokalnych, jeśli uznają, że takowe są potrzebne. Z chęcią skorzystamy z zaproszenia do konsultacji, gdy ich nadrzędnym celem będzie chęć pozyskania merytorycznej i naukowej wiedzy o funkcjonowaniu inwestycji sieciowych Play - twierdzi Pilewski. I dodaje, że od początku działalności firmy, spółka skrupulatnie odpowiada na pytania mediów, udziela informacji władzom lokalnym i organizacjom pozarządowym na temat technologii, którą wykorzystuje.

- Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. „fake newsów” związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej – podkreśla przedstawiciel operatora. - Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Wideo: Zielona Góra. Czy grozi nam plaga pluskwiaków śródziemnomorskich?

Maciej Dobrowolski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.