Mariola K. bibliotekarka z Gogolina usłyszała wyrok. Choć prokuratura postawiła jej 1138 zarzutów to nie pójdzie do więzienia

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Radosław Dimitrow

Mariola K. bibliotekarka z Gogolina usłyszała wyrok. Choć prokuratura postawiła jej 1138 zarzutów to nie pójdzie do więzienia

Radosław Dimitrow

Akt oskarżenia w tej sprawie liczył aż 223 strony, a proces ciągnął się przez 5 lat, bo sąd weryfikował osobno każdy z zarzutów. Za przywłaszczenie pieniędzy i fałszowanie dokumentacji oskarżonej groziło teoretycznie 10 lat więzienia. Ale sąd łagodniej potraktował Mariolę K.

Sprawa toczyła się przed sądem w Strzelcach Opolskich aż 5 lat, bo w trakcie rozprawy weryfikowane były wszystkie zarzuty po kolei.

Sprawa przekrętów w bibliotece w Gogolinie wyszła na jaw jeszcze w styczniu 2010 r., gdy gmina zleciła kontrolę w placówce.

Okazało się wtedy, że spora część dokumentacji - w szczególności księgowej, kasowej i płacowej - jest sfałszowana, co umożliwiało dyrektorce przywłaszczanie pieniędzy.

Sąd rejonowy w Strzelcach Opolskich uznał dziś, że Mariola K. jest winna większości zarzucanych jej czynów.

Mariola K. usłyszała dziś wyrok 1 roku i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 5-letni okres próby. Sąd zobowiązał dyrektorkę do zwrócenia pieniędzy i obciążył ją kosztami procesowymi w wysokości 28 tys. zł. Sąd nałożył także 8-letni zakaz sprawowania funkcji kierowniczych w samorządach i w jednostkach administracji rządowej.

Wyrok jest nieprawomocny. Jego odczytanie zajęło sądowi 5 godzin.

Mechanizm przekrętów był prosty: dyrektorka przyznawała swoim pracownikom nagrody finansowe i jednocześnie sama kwitowała odbiór pieniędzy fałszując podpis danego pracownika.

Pod względem wymyślania pretekstów, dla których biblioteka musiała płacić, Mariola K. była wyjątkowo kreatywna.

Przykładowo z dokumentów wynikało, że dyrektorka zorganizowała imprezę integracyjną dla koleżanek z pracy z okazji dnia bibliotekarza, która kosztowała 650 zł. W rzeczywistości impreza się nie odbyła, a pieniądze trafiły do kieszeni dyrektorki.

Innym razem Mariola K. wykazała w dokumentach, że zafundowała podwładnej wycieczkę do Wiednia. Tymczasem sama na nią pojechała.

Prokuratura zarzucała oskarżonej przyjęcie korzyści majątkowej na sumę ok. 120 tys. zł. Sąd w Strzelcach Opolskich doliczył się jednak mniejszej kwoty - 55 tys. 951 zł.

Prokuratura w Strzelcach Opolskich nie wyklucza odwołania od wyroku. Podobnie mówi Mariola K. - Z wyrokiem się nie zgadzam. Jest niesprawiedliwy. Przeciwko mnie prowadzona jest tzw. „przemoc prawna” - argumentuje była dyrektorka biblioteki.

Mariola K. nie jest obecnie związana z samorządem. Z informacji zamieszczonych w sieci wynika, że doradza teraz kadrze kierowniczej w firmach. Działa jako „trener biznesu i rozwoju osobistego, coach, mentor”.

Radosław Dimitrow

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.