Marek Migalski: Obejrzałem 50 wydań „Wiadomości”. W 48 z nich były materiały antyniemieckie

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Krzysztof Ogiolda

Marek Migalski: Obejrzałem 50 wydań „Wiadomości”. W 48 z nich były materiały antyniemieckie

Krzysztof Ogiolda

Mimo ostrej antyniemieckiej retoryki w mediach publicznych dyplomaci z Berlina nie interweniują. A gospodarki obu krajów potrzebują się wzajemnie i... nakręcają.

Były poseł do europarlamentu, polityk Prawa i Sprawiedliwości, potem współtwórca partii Polska Jest Najważniejsza i Polska Razem, politolog oglądał „Wiadomości” TVP w październiku i listopadzie. Jak powiedział w obszernym wywiadzie dla Wirtualnej Polski, pisze książkę o tym, jak buduje się naród, i sprawdzał, jak obecna ekipa rządowa wykorzystuje media do tworzenia spoiwa, do budowania poczucia narodowej dumy.

Wygląda na to, że antyniemieckość ma być poważnym składnikiem tej zaprawy. Marek Migalski wylicza akcenty, które w tej retoryce pojawiały się najczęściej. W kategoriach historycznych są to II wojna światowa i związane z nią zbrodnie niemieckie oraz grabieże dzieł sztuki oraz - w efekcie - reparacje wojenne, które się Polsce należą.

  • Czy politycy partii rządzącej chcą świadomie psuć relacje z Niemcami? Zadrażniać stosunki z najważniejszym partnerem gospodarczym?
Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

klausgraviat

08/15

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.