Krzysztof Ogiolda

Marcina Lutra na Śląsku nie było, reformacja przyszła

Najbardziej znaną podobiznę Marcina Lutra namalował Lucas Cranach Starszy w 1535 roku. Fot. Wikipedia Najbardziej znaną podobiznę Marcina Lutra namalował Lucas Cranach Starszy w 1535 roku.
Krzysztof Ogiolda

Nie wszędzie przebiegała tak samo. W księstwie legnicko-brzeskim przybrała chyba formę najostrzejszą w Niemczech. W Opolu wprowadzano ją spokojnie, ewolucyjnie. Wszystko zależało od woli władcy.

We Wrocławiu żarliwym obrońcą wiary ewangelickiej i pierwszym jej głosicielem – w kościele św. Marii Magdaleny - był ks. Jan Hess. Urodzony w Norymberdze, studiował m.in. w Wittenberdze (gdzie Marcin Luter ogłosił 95 tez). Był gorliwym ewangelikiem i – co charakterystyczne dla ducha reformacji – społecznikiem. W 1526 roku założył Szpital Zbawiciela.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.