Mamy moralny obowiązek przyjąć uchodźców - premier Kopacz w Katowicach [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Patryk Drabek i Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Patryk Drabek

Mamy moralny obowiązek przyjąć uchodźców - premier Kopacz w Katowicach [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek

Premier Ewa Kopacz była gościem posiedzenia biura Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Spotkanie trwa w Hotelu Angelo. RELACJA + ZDJĘCIA Mamy moralny obowiązek przyjąć uchodźców.

Premier Ewa Kopacz na początek w samych superlatywach mówiła o Polsce.

- Zapraszam do Polski. To kraj, w którym można zobaczyć góry i morze oraz sympatycznych ludzi - mówiła premier.

Podkreślała również, że to czas „trudnych wyzwań” w Unii Europejskiej i wyborów w Polsce.

- Wierzymy, że skuteczne zabieganie o realizację polskiej racji stanu nie polega na podważaniu osiągnięć zjednoczonej Europy w każdej, bez mała, dziedzinie, ale na sprawnym wpisywaniu naszej racji w interes ogólnoeuropejski. Nigdy nie uchylaliśmy się i nadal nie uchylamy przed podejmowaniem działań trudnych, odważnie stawiając czoło populizmowi często budowanemu cynicznymi kalkulacjami naszych oponentów - mówiła premier Ewa Kopacz. - Czasem przychodzi nam płacić za to polityczną cenę, szczególnie wtedy, gdy opozycja - idąc na łatwiznę - przyjmuje popularną, ale mało skuteczną taktykę otwartego kontestowania wszystkich niewygodnych dla nas rozwiązań. Nie oferują przy tym żadnej, wykonalnej alternatywy - dodaje Ewa Kopacz.

Premier mówiła także, że dzięki rządom Platformy Obywatelskiej, Polska weszła do pierwszej europejskiej ligi i odgrywa obecnie rolę adekwatną do potencjału - szóstego co do wielkości państwa UE. Premier dodała, że Polska powinna pozostać partnerem racjonalnym, a przede wszystkim przewidywalnym.

- Chcemy silnej Unii Europejskiej i sprzeciwiamy się podziałom na członków lepszej i gorszej kategorii, starej i nowej Europy. To leży w interesie Polski - mówiła premier Ewa Kopacz.

Podkreślała, że Polska będzie zabiegać o solidarność świata zachodu wobec agresywnej postawy Rosji i wojny na Ukrainie.
Ewa Kopacz odniosła się także do problemu uchodźców. Niekontrolowaną migrację nazwała „najpoważniejszym wzywaniem, jakie dziś staje przed Unią Europejską”.

- Nie będziemy ślepi na kryzys humanitarny, z którym mamy do czynienia. Chcemy być solidarni i w czerwcu podjęliśmy konkretne decyzje, w tym również o rozdziale uchodźców pomiędzy państwa członkowskie. Teraz chcemy brać udział w ich realizacji. Polska nie uchyla się od odpowiedzialności. Nasze decyzje muszą być przede wszystkim skuteczne - podkreślała Ewa Kopacz.

Jednocześnie wskazała, że nie stać nas na imigrantów ekonomicznych. - Musimy razem określić listę krajów bezpiecznych, do których będziemy ich odsyłać. Mamy moralny obowiązek przyjąć tych uchodźców, których nie ma gdzie odesłać, ponieważ groziłoby im to niebezpieczeństwem lub nawet śmiercią. Tym ludziom Unia Europejska musi pomóc - mówiła Ewa Kopacz.

Dodała, że jest gotowa na rozmowy o skali polskiego zaangażowania na zasadzie dobrowolności. Podkreślała, że problem uchodźców wiąże się z odpowiedzialnością europejskich przywódców, ale decyzje muszą być skuteczne przede wszystkim w przekonaniu obywateli.


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Patryk Drabek

Komentarze

10
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

polak

Oby ta decyzja przyjecia uchodzcow pograzyla po

hanys y cider z piekor

Dlaczego nie uciekaja do Mekki, do super bogatych Arabow. Czy nasze dzieci wyladuja jutro we rezerwatach jak obecnie US-Indianie? Ja zacytuje Kamila Baczynskiego: Kiedy przyjda podpalic dom, dom w ktorym mieszkasz Polske , chwyc za bron...... Te slowa byly przed 70 laty skierowane przeciwko Niemcom. Ale nie chodzi o narodowosc, tylko o agresora. Czy Niemiec, Syryjczyk, Afrykanczyk, obojetne czy chrzescijanin czy muzulmanin.

takitrik

a Europa utonie z powodu własnej głupoty , a uchodźcy jeszcze mogą sie to trybunału praw człeka poskarżyć, to powinn być sprwa miedzynarodowa, niech ONZ zapłaci za ich transport do Ameryki (niekoniecznie USA)

realista niepoprawny politycznie

bo w samej Syrii jest ponad 20mln luda, założę się, że ci naprawdę w potrzebie nie maja szans wyjechać, a w Europie same cwaniaki są, zresztą jak ktoś boi sie ożycie, to każdy kraj go urządza, a oni "go to dżermany", bo wiedzą gdzie są konfitury

adi

Tak przyjmijmy uchodźców, dajmy im zakwaterowanie, wyżerkę i kasę i załatwmy im pracę. Premier Ewa Kopacz i PO są całkowicie oderwani od rzeczywistości, bo według nich lepiej pomagać uchodźcom niż własnym obywatelom którzy w większości żyją na skraju ubóstwa - to jest właśnie przejaw "obywatelskości" rządzącej PO. Niech przyjmują uchodźców, tylko potem niech nie mają pretensji jak będzie to co we Francji, czyli zamachy terrorystyczne. Polska powinna powiedzieć stanowcze nie UE i tak mamy już tu dość problemów bez uchodźców.

€€€

moralny? Nie tylko. Kto nie przyjmie, nie dostanie dotacji finansowych z Unii.

Ben

jak jest taka dobra to niech sobie ich weźmie do własnego domu razem z ryżym c.... !. A od nas won z POzorowanymi uchodźcami wojennymi są kraje arabskie bogate niech ich sobie biorą! a jo nie mom zamiaru robić na POzorantów !to jest gorsze niz lga szerszeni

JANUSZ 112

Wybory juz za kilka tygodni !!!

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.