Maluchy i dryblasy znów w jednej szkole

Czytaj dalej
Radosław Dimitrow

Maluchy i dryblasy znów w jednej szkole

Radosław Dimitrow

Reforma edukacji stała się faktem. W regionie zniknie 157 gimnazjów. Docelowo w podstawówkach pierwszoklasiści będą się uczyć obok uczniów klas ósmych.

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. Nastolatkowie, którzy mieli rozpocząć naukę w pierwszej klasie na tym szczeblu edukacji, trafili do klasy siódmej szkoły podstawowej.

- Trochę szkoda, że tak się stało. Liczyłem, że jednak pójdę do gimnazjum, czyli będzie coś nowego - mówi Krzysztof Placek, uczeń siódmej klasy szkoły podstawowej nr 4 w Strzelcach Opolskich.

Dominika Buhl, także uczennica siódmej klasy, zauważa natomiast, że dzięki reformie oświaty będzie mogła jeszcze przez dwa lata uczyć się w gronie koleżanek, z którymi dobrze się zna. - No i będą mnie też uczyć ci sami nauczyciele - dodaje.

Najbardziej niezadowoleni ze zmian mogą być gimnazjaliści, którzy nie zdali z pierwszej do drugiej klasy. Reforma nie przewidywała możliwości kontynuacji nauki w gimnazjum.

- W efekcie doszło do paradoksalnej sytuacji: uczniowie, którzy mają już dyplom ukończenia szkoły podstawowej, właśnie zostali cofnięci do podstawówki i znów muszą ją kończyć - zauważa Paweł Bębas, wicedyrektor szkoły podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich, a do niedawna dyrektor strzeleckiego gimnazjum nr 2.

Obecnie na Opolszczyźnie wciąż uczy się 15 832 gimnazjalistów. To uczniowie klas drugich i trzecich. Gimnazja będą funkcjonować równolegle obok podstawówek jeszcze przez dwa lata, do momentu ich całkowitego wygaszenia. W ten sposób zniknie 157 gimnazjów.

Wraz z nowym rokiem szkolnym zmieniła się także podstawa programowa

Dodatkowy rok, który uczniowie spędzali dotychczas w gimnazjach, zostanie przeznaczony na naukę w liceum lub technikum. To oznacza, że edukacja w liceach zostanie docelowo wydłużona z 3 do 4 lat, natomiast nauka w technikach z 4 do 5 lat. Na te zmiany trzeba jednak poczekać jeszcze dwa lata, bo właśnie tyle czasu potrzeba, żeby uczniowie ośmioklasowych podstawówek zakończyli edukację na tym szczeblu.

Rząd pozostawił rodzicom możliwość wyboru, w którym momencie dziecko ma rozpocząć edukację w podstawówce - może to nastąpić w wieku sześciu lub siedmiu lat.

Rodzice cieszą się z bezpłatnych podręczników, bo dzięki wyprawka mniej kosztuje

Uczniowie szkół podstawowych w najbliższych dniach dostaną bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do nauki. Będą one rozdawane sukcesywnie, bo to spora operacja logistyczna. Przykładowo do szkoły podstawowej nr 2 w Opolu trafiło wczoraj aż 9 tys. sztuk książek - najwięcej z nich (około 1 tysiąca) dostaną uczniowie klas pierwszych.

- Sam elementarz składa się z pięciu części, a do tego dochodzą ćwiczenia złożone z 8 elementów oraz podręcznik do informatyki, ćwiczenia do nauki pisania i zestaw wycinanek - wylicza Mirosław Śnigórski, dyrektor szkoły podstawowej nr 2 w Opolu. - Rodzice są zadowoleni, że dostaną podręczniki, bo dzięki temu koszty wyprawki są znacznie niższe.

Właścicielem książek i ćwiczeń będą szkoły. Wszystkie trafią bowiem do szkolnych bibliotek, gdzie będą opieczętowane, a następnie wypożyczone uczniom. Po zdaniu do wyższej klasy uczeń będzie zobowiązany oddać książki w niezniszczonym stanie.
Naukę rozpoczęło wczoraj ponad 100 tys. opolskich uczniów. Kalendarz roku szkolnego jest już ustalony.

Pierwszą dłuższą przerwę od nauki uczniowie będą mieli od 23 grudnia do 1 stycznia, czyli na Boże Narodzenie. Wyjątkowo wcześnie, bo 15 stycznia rozpoczną się ferie zimowe. Przerwa wielkanocna wypada od 29 marca do 3 kwietnia, a rok szkolny potrwa do 23 czerwca.

Radosław Dimitrow

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.